Mezinárodnímu týmu pod vedením Bernhard Keimera z Max Planckova Ústavu fyziky pevných látek ve Stuttgartu se podařilo pozorovat magnetickou rezonanci v monomolekulární vrstvě vysokoteplotního supravodiče na bázi oxidu mědi. Tak zvané vysokoteplotní supravodiče jsou oxidové materiály s mědí a možnost, aby v těchto materiálech vznikla supravodivost, byla objevena asi v r.1986. Od té doby se nashromáždila nejen spousta údajů o těchto materiálech, ale vyvinula se celá plejáda příbuzných materiálů s různě vysokými kritickými teplotami. Přestože navenek jsou tyto supravodiče ve všem podobné klasickým supravodičům s nízkou teplotou, které se rekrutují z kovů, ne tedy z kysličníků, tak přesto nebylo možno jednoznačně zjistit, jaká je základní interakce, která váže elektrony iontů mědi do páru tak, aby mohl vzniknout supravodivý efekt. U klasických supravodičů je toto celkem prozkoumáno. Jedním z možných výkladů jevu u vysokoteplotních supravodičů je, že to souvisí s antiferomagnetickou interakcí mezi spiny iontů mědi, ale byly pro to pouze nepřímé důkazy. Modelů byla navržena řada. Zdá se, že nový experiment by mohl potvrdit jednu z těch představ, které už existovaly dřív, totiž že skutečně zdrojem této interakce je skutečně antiferomagnetická interakce mezi ionty mědi.
Zkamenělé medúzy ve Wisconsinu
Na území amerického státu Wisconsin, v sedimentech ukládaných v pozdním kambriu, tedy před přibližně půlmiliardou let, se podařilo nalézt zachovalé stovky otisků medúz o průměru klobouku asi 10 cm, příslušníků primitivního živočišného kmene zvaného žahavci (Cnidaria). Medúzy přežívají dodnes a jsou všeobecně známé; význam nálezu však vyvstane v plném světle, uvědomíme-li si, že tělo medúzy je téměř zcela tvořeno vodou. Proto je průsvitné a jestliže je vyvrženo z moře na souš, není schopno si udržet přirozený tvar. To je hlavní důvod, proč se medúzy zachovávají v paleontologickém záznamu jen velmi vzácně. Pro paleontologa, který studuje život v dávno minulých geologických dobách, má však nález ještě mnoho dalších dimenzí a jednou z těch nejdůležitějších je, že nalezené medúzy představují další, doposud neznámou součást ekosystému mělkého epikontinentálního moře, které se před více než půlmiliardou let rozkládalo v oblasti dnešního vnitrozemí severoamerického kontinentu. Nález proto není pouze nějakou kuriozitou, ale jedním z kaménků tvořících doposud neúplnou mozaiku našich znalostí o životě v minulých geologických dobách.
Bakteriofágem proti infekci
Pracovníci Rockefellerovy Univerzity v New Yorku identifikovali enzym z bakteriofága, jež je schopen vytvořit otvor v membráně bakterie, což může vést k jejímu uhynutí. Bakteriofágy jsou buněční parazité bakterií, obdoba virů u vyšších živočichů, a aby pronikly dovnitř buňky, musí být schopni proniknout její membránou. Jak ukazují poslední výzkumy u virů, nejde o žádný rafinovaný postup, ale o akci mimořádně silného beranidla z jedné molekuly. Velkou výhodou je, že objevený enzym je možné podávat v podobě nosních kapek.
Nejde sice o první užití bakteriofágů při léčbě chorob (vice viz článek Léčba infekce infekcí, prof.Vratislav Schreiber, Akademon 5.1.2001) a testy zatím probíhají pouze na myších, nicméně naděje na praktické využití tohoto enzymu v humánní medicíně je značná.
Implantát sítnice - nová naděje pro slepce?
Kochleární implantáty využívající napojení elektronického senzoru na původní nervová zakončení v uchu se využívají pro kompenzaci hluchoty již řadu let. Společnost Second Sight z Valencie v Kalifornii přichází nyní s obdobným zařízením i pro kompenzaci slepoty, vzniklé dysfunkcí tyčinek a čípků, které tvoří vrchní vrstvu lidské sítnice. (Tato dysfunkce je dominantní příčinou slepoty v západní civilizaci). Zařízení, které je stále ve stadiu vývojového prototypu, se vyvíjí ve spolupráci s Universitou v Jižní Kalifornii, Harvardskou Univerzitou a Massachusetským Technologickým Institutem. Oční protéza sestává z miniaturní videokamery (velikost pouze několika čtverečních centimetrů), kterou je možno instalovat místo skel obyčejných brýlí. Obraz zachycený a digitalizovaný touto kamerou se prostřednictvím radiových vln přenáší do čipu implantovaného uvnitř nevidoucího oka. Tento čip má na své spodní straně, přiléhající ke gangliovým buňkám, které tvoří spodní vrstvu sítnice, pásku s mřížkou asi sta malých elektrod. Impulsy těchto elektrod excitují gangliové buňky stejným způsobem, jaké to u normálního oka činí tyčinky a čípky.
Největším problémem zatím zůstává naše neznalost principu, kterým jsou optické vjemy v normálním oku kódovány do sekvence impulsů proudcích posléze optickým nervem do mozku. Právě na tuto oblast se soustřeďuje další vývoj. I když ohromující výsledky nelze patrně očekávat příliš rychle, přináší tato technologie naději obnovení zraku i pro slepce, kteří žili zcela bez zraku i po desítky let. Jinou možnost představuje implantace speciální světlocitlivé keramické destičky přímo do oka, avšak tato technologie zatím nepřekročila rámec výzkumu.