KŘÍŽENEC PRASETE A ŠPENÁTU
Pracovníkům japonské Kinki University pod vedením Akira Iritaniho vpravile jeden z genů špenátu zvaný FAD2 do genomu prasete. Díky tomu rostou vepříci s méně tučným masem. Jde nepochybně o důležitý počin. Nechuť veřejnosti ke geneticky modifikovaným organismům (GMO) pramení kromě jiného i z toho, že GMO přinášejí zisky a úspory producentům, ale nenabízejí prakticky nic spotřebiteli. Konzumentovi vepřového je celkem jedno, jestli prase vyrostlo díky genetické modifikaci rychleji nebo zda bylo díky cílenému zásahu do dědičné informace odolné vůči prasečímu moru.
Rizika konzumace produktů z GMO (včetně hospodářských zvířat) jsou zanedbatelná. Spotřebitel ale klade na druhou misku pomyslných vah to, co konzumací takové potraviny získává. Pokud je přínos ve srovnání s tradičním produktem nulový, pak se mu zdá i zanedbatelné riziko příliš velké. Tento psychologický moment si můžeme názorně demonstrovat na příkladu mobilních telefonů. Světová zdravotnická organizace se stále zdráhá označit zdravotní rizika spojená s užíváním těchto přístrojů za "nulová". Přesto miliony lidí na celém světě vesele "mobilují". Přínosy z využívání mobilů jsou zjevné, rizika iluzorní.
Ve chvíli, kdy začnou producenti GMO nabízet produkty, které zaručí spotřebiteli vyšší kvalitu než stávající "klasické" produkty (v případě prasat s genem pro FAD2 by to bylo vepřové s nižším obsahem nasycených mastných kyselin), dostanou rizika konzumace produktů z GMO svou reálnou proporci. Zcela zanedbatelné riziko bude zcela zastíněno například reálnou vyhlídkou na lepší zdravotní stav konzumenta.
K prolomení psychologického bloku v hlavách spotřebitelů, jsou nezbytné podobné typy genetických manipulací. V případě "špenátových prasat" budou nesmírně důležité i chuťové vlastnosti zdravého vepřového. Obsah nenasycených mastných kyselin lze v těle prasete zvýšit například zkrmováním tuků, v kterých se nenasycené mastné kyseliny vyskytují ve zvýšené míře. V tomto případě ale ztrácí vepřové na chuti a spotřebitel je odmítá. Zdravých potravin, které pro jejich nevalnou chuť skoro nikdo nejí, máme dost a dost.