NEŽIVÁ PŘÍRODA PRAHY A JEJÍHO OKOLÍ

29.1.2002

Jiří Kovanda a spoluautoři, nakladatelství Academia, Český geologický ústav, 2001

Knížka, která vyvolala značný zájem pražských laiků i odborníků, jak aspoň lze soudit z ohlasu posluchačů, když z ní byly čteny výňatky v rozhlasovém pořadu Meteor.

Koho by nezajímalo, kde byl lámán kámen na stavbu chrámu sv.Víta i Národního muzea, že na Císařské louce byly objeveny stopy po rýžování zlata, že v trojské zoo byly zjištěny zásoby uhlí, že na území Prahy bylo nedávno napočteno 291 pramenů, odkud pochází mramorové obložení pražského metra, že celé dnešní Poříčí bylo ramenem Vltavy, že Botič ústil do Vltavy dvěma toky, že na Novém Městě se nacházely tři význačné skály, že zrušené vyšehradské nádraží stojí na ploše bývalého rybníka, že u osady sv.Štěpána existovaly opravdu tři rybníčky, že Praha byla dvakrát železářským centrem, poprvé v době římské a za Germánů, po druhé v 9. a 10.století.

Autoři přiznávají, kniha je završením základního geologického mapování Prahy a jejího perspektivního okolí v měřítku 1:25 000. Informace tu přibližují neživou přírodu na rozloze 1 020 km2.

V knize najdeme partie zajímavé pro každého zvídavého obyvatele Prahy, ale i informace pro odborníky. Jde opravdu spíš o soubor článků, ale to publikaci na zajímavosti neubírá.

Dík přírodovědcům, že toto dílo vzniklo, i když se asi nerodilo lehce, ale "zrálo" delší dobu, jak dokazují knížky u jmen některých autorů. Je doplněno spoustou fotografií, dokumentů, ale i odbornějších doplňků.

Diskuse/Aktualizace