JAKOU BARVU MÁ VESMÍR
Pomocí největšího australského dalekohledu probíhá už několik let zatím nejrozsáhlejší poloautomatická přehlídka galaxií na jižní polokouli, jejímž cílem je získat mimo jiné údaje o barvách a vzdálenostech těchto hvězdných ostrovů.
Právě v těchto dnech oznámil tým australských, britských a amerických astronomů, že již zpracovali údaje o 200 tisících galaxií, z nichž každá obsahuje miliardy hvězd, takže barva dané galaxie je jakýmsi průměrem barev příslušné spousty hvězd. Tak se zjistilo podle očekávání, že vůbec nejvzdálenější galaxie jsou namodralé, zatímco ty nejbližší načervenalé. To souvisí s hvězdným vývojem - mladé hvězdy svití modře, zatímco staré ponejvíce červeně.
Doslova z legrace lze z těch všech barevných galaxii udělat jakýsi aritmetický průměr, který vyšel tyrkysový či jaký, ale to je jenom počítačová zábava, kombinující nesmyslně obrazy galaxií z různých období jejich vývoje. Vlivem konečné rychlosti světla totiž vidíme nejvzdálenější galaxie tak, jak vypadaly před miliardami let, kdežto ty nejbližší prakticky tak, jak vypadají nyní.
"Barva vesmíru" to ovsem není ani náhodou, neboť galaxie vyplňují jen malou část objemu pozorovatelného vesmíru - daleko největší objem zabírá téměř prázdný a velmi studený prostor, jehož "barva" je pochopitelně černá.