Podle standardního modelu (viz článek Fyzikální síly od Larse Brinka z 21.8.2001) existují tři typy neutrin, kdy každému z elementárních leptonů (elektron, mion a tau) přísluší právě jeden typ neutrina, takže máme elektronové, mionové a tau neutrino a samozřejmě jejich antičástice. Jednou z otevřených hypotéz je i existence čtvrtého typu neutrina, které by podle některých teorií mělo být zcela "sterilní", čili nijak neinteragovat s okolní látkou. Je ale třeba poznamenat, že dosavadní data nejsou s modelem pouze tří typů neutrin v rozporu a otázka čtvrtého neutrina je zatím mimo experimentální verifikovatelnost.
Neutrinová fyzika je velmi zajímavou a dramaticky se měnící oblastí. K posledním
průlomovým pokrokům patří experimentální potvrzení neutrinových oscilací v roce 1998 na japonském detektoru SuperKamiokande. Neutrinové oscilace jsou považovány za jeden z prvních konkrétních projevů fyziky za standardním modelem, podle nějž je hmotnost neutrin nulová a oscilace nejsou možné. Zmíněný experiment, ani další měření se spoluúčasti japonského urychlovačového centra KEK a kanadskeho neutrinového detektoru SNO, však ještě
zdaleka nezodpověděly všechny otázky týkající se oscilací. Také kvůli nedávné nehodě na
detektoru SuperKamiokande, kdy byla při běžné údržbě nešťastnou "řetězovou reakcí" zničena většina nákladných fotonásobičů, je jasné, že na definitivní řešení si budeme muset ještě chvíli počkat.