Parkinsonovu chorobu, neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, mohou způsobovat patologické procesy probíhající ve střevech. Experimenty na laboratorních myších prokázaly, že bílkovina α-synuklein způsobující toto onemocnění, může proniknout skrze bloudivý nerv do mozku. Bloudivý nerv (Nervus vagus) inervuje břišní, hrudní a krční dutiny. Jde o 10. párový hlavový nerv. Injekcí podaný α-synuklein pronikl během měsíce z trávicího traktu myši až do mozku, kde způsobil degeneraci dopamin produkujících buněk v oblasti zvané párová struktura ve středním mozkuSubstantia nigra? jako při skutečné Parkinsonově nemoci. U myší se objevily pro tuto chorobu typické motorické problémy.
Anja Schneider z Universitätsklinikum Bonn hodnotí výsledky výzkumu: „Samozřejmě si lze představit, že jídlo, zánětlivé procesy nebo střevní mikrobiom povedou k lokální agregaci α-synukleinových vláken v trávicím traktu, odkud se mohou šířit. O této hypotéze jsme již nějakou dobu diskutovali. Současné pokusy na myších, potvrdili, že jde o možný způsob šíření.“
Pro spokojený život je důležitější dobré trávení než geniální mozek, říká psychiatr MUDr.Radkin Honzák. Zajímavý rozhovor i o vztahu mozku a střev lze najít na DVTV.