Lékaři z Nového Zélandu právě provádějí klinické testy nového přípravku proti rakovině, jehož aktivní látkou je tirapazamin. V prostředí s nedostatkem kyslíku totiž vytváří radikál, a reaktivní radikály (částice s nepárovým elektronem) jsou dosti jedovaté. A právě buňky novotvarů se vyznačují tím, že je v nich méně kyslíku, než v běžných tkáních, takže tirapazaminový radikál by mohl působit skutečně selektivně.
Bakteriální uzemnění
Každý organismus musí při získávání energie chemickou cestou vyřešit problém, co se zbývající elektrony. Naprosto nejrozšířenějším mechanismem je redukce kyslíku – dýchání. Nicméně známe i jiné způsoby, např. redukci síry u sirných bakterií, třeba i selenu (akademon.cz 11.2.2004) anebo oxidů železa. Naprosto ojedinělý mechanismus používá Geobacter, jedna z bakterií, které žijí v anaerobním prostředí. Vytváří totiž jemné předivo vodičů 3 – 5 nm silných, kterými se napojuje na povrch minerálů železa. Tímto způsobem se buňka Geobacteru fakticky uzemní a vyřeší tak problém přebývajících elektronů.
21.11.2018: Možná nejde o až tak ojedinělou metodu. Uzemnit se pomocí vodivého vlákna zvládne i možná patogenní bakterie Listeria monocytogenes, která žije ve střevním traktu člověka i jiných zvířat.
1.4.2019: Opačně funguje bakterie Rhodopseudomonas palustris. Neuzemňuje se, ale naopak z vodivých minerálů čerpá elektřinu, aby podpořila fotosyntézu. Jak vidíme na obrázku, patří mezi tzv. purpurové bakterie (angl. purple bacteria), které jako fotosyntetická barviva kromě bakteriálních chlorofylu využívají též karotenoidy.
6.4.2019: Poslední výzkumy odhalily, že vodivá vlákna, kterými se bakterie Geobacter přichytávají k podkladu, tvoří bílkovinné jádro pokryté propojenými vodivými hemy. Hem je cyklická sloučenina tvořená čtyřmi propojenými pyrrolovými jádry s železnatými kationtem uprostřed, Chemickou strukturu vidíme na obrázku. Rovněž tvoří základ hemoglobinu, přenašeče kyslíku v krvi.