KOUZLO ROSTLIN PRAŽSKÝCH BOTANICKÝCH ZAHRAD
Rostlinné tvary svoji rozmanitostí, barevností a variantností udivují a přitahují nejen odborníky, ale mnoho dalších zájemců. Poznávat krásu rostlin , vyhledávat je, odborně zpracovat - provést jejich systematické zařazení, lokalizaci poskytuje botanikovi nevšední zážitky. K zachycení rostlinného světa výtečně slouží fotografie. O tom se opět můžeme přesvědčit , když navštívíme Národní muzeum, kde probíhá až do pátého května přitažlivá fotografická výstava : Kouzlo rostlin pražských botanických zahrad. Autorem fotografií je cizinec. Vlastně pouze národností a místem narození - jde o Francouze Michela Laverreta botanika a pedagoga. Jinak propadl kráse pražských zahrad. Pochází z Normandie z kraje Poitou , po studiích na pedagogické škole pokračoval ve přírodovědeckých studiích na univerzitě v Poitiers. Věnoval se , již během vysokoškolských studiích, systematicky botanickému výzkumu . Podílel se na zpracování rostlinných druhů v drouitském kraji Zaměřil se především na čeleď Orchideacae. Již tehdy mu sloužil fotoaparát k dokumentaci botanických nálezů. V souvislosti s botanikou věnoval pozornost i ekologii. Získané poznatky uplatnil též v přednáškové činnosti , nejen pro odborně zaměřené aplikace ,ale i pro širokou veřejnost. Michel Laverret si zamiloval rostlinný svět , především v terénu , ve francouzské krajině, ale i uměle pěstovaný a pečlivě vytvářený mikroregion v rámci botanických zahrad, skleníků i záhonů.
Od roku 1979 dojíždí do Prahy (nejprve jako člen folklórního souboru , věnuje čas i zpěvu), kde si později oblíbil botanické zahrady, především botanickou zahradu Univerzity Karlovy na Slupi. Stranou jeho odborné i umělecké pozornosti nezůstali ani historické zahrady v okolí Pražského hradu. Zvláště od roku 1993, kdy byla zahájena francouzská pedagogická výměnná spolupráce se školu Františky Plamínkové na Praze 7 zaměřil svoji pozornost na přírodu Prahy a zvláště již zmíněné zahrady. Také prostorách zmíněné školy vystavoval společně s krajankou Gisele Boullais své fotografie , pod názvem "Praha očima Francouzů". Vytvořil postupně velký soubor fotografií, které svědčí o tom ,že je nejen odborníkem v oblasti botaniky , ale i má umělecký cit pro prostor, námět a zachycení okamžiku. Michel Laverret je člověk s řadou zájmů , citlivý znalec přírody.
A tak se vydal i na stezku historického hledání . Navštěvuje Národní knihovnu v Paříži a bádá ve starých tiscích i rukopisech. Věnuje zájem ikonografii, konkrétně zobrazení rostlin kresbou, grafikou v rukopisech z dvanáctého a šestnáctého století. Do této oblasti zájmu patří i jeho dílo vydané v roce 2000 "Cesta v království flory v Basse March a Poitou v 17 . století" - v této objemné publikaci o čtyři sta dvaceti stranách jsou obsaženy spisy Pierra Roberta, místodržícího Basse -March v Doratu , v druhé polovině sedmnáctého století. Jistě je i toto dílo pro odborníka zajímavé , navíc má lákavou obálku na níž je zobrazena zajímavá rostlina Fritillaria meleagris - Řepčík. - oblíbená autorova květina.
Musím Vám prozradit, že fotografické motivy rostlin, ale i usychajících listů nebo části interiéru skleníků z Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze byly již dvakráte vystavovány Michelem Laverrtem ve Francii v knihovně jeho rodného města Montmorillonu. Též v červnu 2000 v městě Dreux. Loni též vystavoval i fotografické záběry zachycující přírodní náměty a především divoce rostoucí rostliny z francouzské krajiny, například v známém přístavním městě La Rochelle.
Michel Laverret tvoří symbiózu botanika a umělce , navíc vytváří další zajímavou další spojitost , že ač Francouz rodem , řečeno s klasikem , přibližuje nám české a konkrétně pražské botanické zahrady a také krásu a zeleň historických zahrad v okolí Pražského hradu. A to skutečně působivě. Možná, že jeho výstava poskytne návštěvníkům podnět vyjít si na Slupi a navštívit tamní botanickou zahradu Univerzity Karlovy nebo si zajít do půvabných a přitažlivých prostor Vrtbovské a Valdštejnské zahrady. Jaro přišlo mezi nás , a tak využijte ten půvabný přitažlivý díl roku k osvěžení i poznání.
V současnosti M. Leverret vyučuje přírodní vědy na College Luis Armand v Dreux.