E-newsletter pro internetové strategie, elektronicky obchod a informační ekonomiku
Na webových stránkách www.park.cz je možno nalézt Virtuální Informační park, věnovaný problematice informační společnosti. Kromě zajímavého E-newsletteru, rozesílaného asi 300 zájemcům provozuje VIP Forum moderované panem Vlastimilem Veselým. Podle sdělení provozovatelů je VIP Forum místo pro manažery, podnikatele a odborníky z různých oborů, pro které jsou Internet, elektronický obchod a obecně informační ekonomika výzvou a příležitostí k podnikání, ke vzdělávání nebo obecně ke komunikaci s lidmi podobných zájmů. Proto jsou na něm námi vítaní manažeři firem z oblasti IT i tradiční ekonomiky, odvětvoví analytici, konzultanti, lektoři, právníci, pracovníci úřadů státní a veřejné správy i veřejní činitelé. Vítaná je dále účast odborníků z oblasti telekomunikací, informačních technologií, finančních institucí, marketingu a reklamy; podnikatelů v oblasti informačních zdrojů, publicistů i studentů
Na stránkách VIP fóra se lze dočíst mnoho zajímavého. Kromě právě začínající diskuse k Bílé knize a Zelené knize pro elektronický obchod v ČR nás zaujal zejména velmi vyvážený článek Petra Koubského (převzatý z časopisu Ekonom) o tom, zda stát má či nemá podporovat špičkové technologie. P. Koubský odmítá obecně státní zásahy ve prospěch jednotlivých podnikatelských subjektů či jejich skupin, doporučuje však podporu procesů, které přispívají zlepšení konkurenceschopnosti státu jako celku. Z tohoto důvodu doporučuje státní podporu rozvoje špičkových technologií a to zejména v oblastech školství, legislativy a podpory malého a středního podnikání.
Redakce se s tímto názorem ztotožňuje, domnívá se však, že je nutno jít ještě dále. I když přijmeme velmi liberální hledisko, je povinností státu zajisti pro své občany to blaho, které si nedokáží lépe zajistit sami. Zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky je v globální ekonomice otázkou přežití. Konkurenceschopnost je podmíněna inovační silou společnosti, tj. její schopností zavádět rychle a efektivně výsledky výzkumu a vývoje do výrobních a obchodních aplikací. Dosud nebyl vynalezen systém, kterým by privátní sféra dokázala vyvinout a efektivně aplikovat špičkové technologie sama, bez podpory státu. Dokonce i ve velmi liberální ekonomice Spojených států nalezneme mnoho úspěšných modelů fungující kooperace státního a privátního sektoru v této oblasti. Český stát by tedy nejen měl podporovat rozvoj špičkových technologií, která jsou nepochybně jedním z motorů zvyšování konkurenceschopnosti, ale měl by tak činit v rámci daleko širšího konceptu rozvoje společnosti znalostí.