KOLIK U NÁS MÁME SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ ?

13.4.2001

K aktualitě Levná sluneční energie?, Akademon 14.3.2002:

V našich podmínkách dopadá na jeden metr čtverečný vodorovně položený za jeden rok něco přes tisíc kilowatthodin (kWh) celkového slunečního záření. Například v Praze je to celkem 1 060 kWh za rok. Z toho přímého záření jsou 455 kWh a rozptýleného záření 605 kWh. Na Pradědu je celkového záření na 1 m2 za rok 1 240 kWh, z čehož přímého záření je 651 kWh a rozptýleného záření 589 kWh.

Není to mnoho. Spočteme-li však plochu osvětlených střech a stěn u rodiného domku - dostaneme více jak stotisíc kilowathodin za rok. Tedy energii v hodnotě přes stotisíc korun, kterou necháme unikat jako teplo zpět do vesmíru a potřebné teplo si obstaráváme za těžký peníz jako uhlí, koks, naftu, plyn, abychom pak v zimě sousedům i sobě otravovali vzduch. Přitom celoroční spotřeba na vytápění obyčejného rodinného domku (bez zvláštní izolace) je zhruba 40 tisíc kilowatthodin. Takže sluneční záření by mohlo pomoci. Alespoň na ohřev vody a při topení.

U nás není dost slunečního záření ani plochy, abychom mohli v budoucnu ve velkém měřítku využívat sluneční záření ve velkém měřítku. Žádná evropská země (snad mimo Řecka a Španělska) si to nemůže dovolit. Podle mezinárodních plánů IIASA (Mezinárodní ústav pro pokročilou systémovou analysu) bychom mohli přivádět elektřinu ze Sahary, kde je mnoho slunečního svitu a obrovské rozlohy. Jiná uvažovaná možnost je rozkládat slunečním zářením vodu na vodík a kyslík a dopravovat do Evropy vodík potrubím nebo po lodích. Uskutečnění těchto energetických plánů však předpokládá rozsáhlou mezinárodní spolupráci. Až přestanou státy investovat do podobných projektů alespoň část těch peněz, které zatím vkládají nesmyslně do zbraní (to jest do zabíjení spolupozemšťanů) budou takové projekty realizovány a to k prospěchu nejen lidstva, ale celé biosféry.

U nás je výhodné v malém měřítku přeměňovat sluneční záření na nízkopotenciální teplo (pod 100 stupňů Celsia). Nízkopotenciální teplo představuje veliký zlomek z celkové spotřeby energie u nás. Na řadě míst se už u nás užívají sluneční kolektory k ohřevu užitkové vody pro domácnost, v zemědělství i k přitápění bytů a veřejných budov. O vysocekvalitní kolektory, které např. vyrábějí odborníci v Kroměříži, Hodoníně, nebo TermoSolaru v Žiari nad Hronom, je živý zájem v celé Evropě i jiných průmyslově vyspělých zemích. Je však u nás i řada nadšenců, kteří si po domácku sestrojili účinné sluneční ohřívače vody.

Doba kamenná neskončila proto, že byl nedostatek kamene. Doba fosilních paliv neskončí v současné době proto, že by jich byl akutní nedostatek. Musí skončit proto, že jejich spalování je nejméně efektivní proces uvolňování energie z hmoty.

Diskuse/Aktualizace