Desátá planeta je spíš královnou komet?

31.3.2004

Tvrzení některých našich sdělovacích prostředků, že byla objevena desátá planeta naší sluneční soustavy by mělo být spíš otázkou, zda nebyla objevena největší dosud známá kometa.

Co je tedy Sedna, objekt objevený Mikem Brownem z Kalifornské techniky a pojmenovaný pro eskymácké bohyni moře? Planeta? Planetka? Kometa? Ve sdělovacích prostředcích jsme se už dozvěděli, že jde o nejvzdálenější těleso dosud zpozorované v naší sluneční soustavě a zároveň největší těleso nalezené po objevu planety Pluta v roce 1930.

V seriozních astronomických kruzích se především obnovila diskuse o tom, která tělesa bychom měli považovat za planety. Pluto bude asi považován za planetu jedině podle zvykového práva. Dave Jewitt tvrdí, že jestliže Pluta nadále uznáme jako planetu, budeme za ně muset považovat i další podobně velká tělesa a tak bychom se nakonec mohli ve škole učit, že kolem Slunce obíhá na dvacítku planet.

Sedna je téměř tak velká jako Pluto a její rok, doba, za kterou oběhne kolem Slunce, je dlouhý plných 12 000 let. Jejím domovem je patrně Oortův oblak komet na pokraji sluneční soustavy a tak by mohla být jedním z nejstarších známých těles planetární soustavy. Dr.Jewitt také soudí, že se Sedna na své protáhlé eliptické dráze ve vnitřní oblasti sluneční soustavy může chovat jako kometa a pro svou velikost by se mohla stát nejpodivnější i nejpodivuhodnější kometou, jakou kdy lidé uvidí.

Sedna se nejblíže Slunci přiblíží na 76 astronomických jednotek (vzdáleností Země – Slunce) v roce 2076 a za dalších 6 000 let se dostane na své dráze nejdále do vzdálenosti 1 000 astronomických jednotek.

Sedna je po Marsu nejčervenějším tělesem sluneční soustavy. A vzhledem k její značné chladnosti musí odrážet 20 až 25 procent slunečního světla, které na ni dopadá. Z toho se dá posléze vysoudit, že její průměr je 1 800 km. Proměny jejího jasu svědčí o tom, že má svůj měsíc a astronomové by jej chtěli vyhledat pomocí Hubblova kosmického teleskopu.

Ivo Budil

Diskuse/Aktualizace