Jak je to s těžkým akutním respiračním syndromem

6.4.2003

Zpráva Světové zdravotnické organizace o SARS

The Lancet z 22.3.2003 otiskla výtah z "globálního zdravotního varování" o těžkém akutním respiračním syndromu (severe acute respiratory syndrome, SARS). Jde o atypickou pneumonii (atypické pneumonie jsou obvykle působeny viry) se suchým kašlem, dušností a vysokou úmrtností. Na světě propuklo několik epidemií a začalo to v Asii: v době vydání zprávy bylo známo 167 případů v Hongkongu, Indonésii, Singapuru, Thajsku, Vietnamu, ale v posledních týdnech i v Kanadě a v Německu, podezřelé případy ve vyskytly v USA, UK, Izraeli, Austrálii a Francii. Na SARS dosud zemřeli dva lidé v Kanadě, dva v Hongkongu, jeden ve Vietnamu a pět v Číně.

Infekční agens dosud nebylo identifikováno, ač se o to snaží 11 předních laboratoří. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) spolupracuje s čínskými vládními organizacemi, ale ve vzorcích z nemocných SARS nebylo infekční agens nalezeno.

První epidemie zřejmě vznikla v Číně, ve Vietnamu a v Hongkongu. Čínské orgány do února oznámily 305 případů s pěti úmrtími - u čtyř z nich byly ve vzorcích plic nalezeny chlamydie a byl vyloučen mor, leptospiróza a hemoragické horečky. Příčinou zřejmě není H5N1 ptačí virus. Chlamydie (příčinu trachomu a častá sexuálně přenosná infekce i na Západě) se dále zkoumají, zejména Chlamydie psittaci a Parachlamydie. Nemocní ve Vietnamu se nedávno vrátili z Hongkongu nebo Číny. Nemocní rychle přenesou nákazu na nemocniční personál, zřejmě kapénkovou infekcí.

Nemocní s podezřením na atypickou pneumonii mají být izolováni a mají se zavést karanténní opatření. Riziko nemocniční infekce je velké. Generální ředitelka Světové zdravotnické organizace Gro Harlem Bruntlandová oznámila, že "SARS se stal celosvětovou zdravotní hrozbou. Běžná antibiotika jsou neúčinná. Je jistá naděje, kterou ale třeba ještě potvrdit, že sekundární nebo terciární případy probíhají lehčeji (tj. jest ty přenesené z prvotních nemocných nebo ještě na další postižené)." Nyní se čeká především na průkaz původce nákazy. Bioteroristický původ se zdá nepravděpodobný, ale nebyl vyloučen. Přesto byla vyhlášena pohotovost pro vládní organizace, cestující i lékaře. Tolik tedy shrnuje lékařský časopis The Lancet o zprávě Světové zdravotnické organizace. Kupodivu v ní není nic o paramyxovirech (parainfluenza aj.), ortomyxovirech (influenza aj.), ani o coronavirech (běžná nachlazení a střevní infekce), o kterých přinesly zprávy tiskové agentury. Také se tu nepíše o podávání protivirových léků v aerosolu v inhalaci, jak se psalo (v případě ribavirinu). Chlamydie pocházejí asi ze sekundární bakteriální infekce, leda že by šlo i silně virulentní kmen.

Místo prvotní epidemie v Číně svádí k úvaze o známém virologickém cyklu prasata - drůbež - lidé, jak jej známe. Nedávno byla v Hongkongu "kuřecí" influenza. I když to není virus H5N1, může to být něco podobného. Rychlost přenosu a závažnosti příznaků je alarmující.

prof.MUDr.Vratislav Schreiber

Diskuse/Aktualizace