Velká encyklopedie vesmíru

8.6.2002

Josip Kleczek, Academia, Praha 2002

Před 39 lety vyšel v Orbisu pozoruhodný Astronomický a astronautický slovník. Byla to kvalitní příručka, po které mnozí z nás sahali dodnes. Autory byli dva ondřejovští astronomové - doc.RNDr.Josip Kleczek a doc.RNDr.Zdeněk Švestka. Poznávání vesmíru od té doby nabralo nepředstavitelné tempo a tak Josip Kleczek, pracující nadále v Astronomickém ústavu České akademie věd za rady mnoha dalších našich odborníků, včetně Zdeňka Švestky, který se dnes své sluneční fyzice věnuje v Holandsku a ve Spojených státech, vydává svůj slovník znovu. Z menší knížky se stává velká encyklopedie, kterou vydává nakladatelství Academie.

Štěňátko viz

Siriův průvodce (Sirius B) Bílý trpaslík, slabý průvodce Siria A. Byl předpovězen Besselem z nepravidelného pohybu Siria A a poprvé ho pozoroval v r.1862 americký optik Allan Clark, když prověřoval rozlišovací schopnost svého dalekohledu. Na základě přesných pozorování Siria A odhadl v r.1914 Walter S.Adams hustotu Siria B na 500 kg v 1 cm3. Tehdy byly známy jen hustoty z planetární soustavy a Adamsův výpočet byl považován za směšný. Vysvětlení však přišlo s kvantovou mechanikou ve 20.letech 20.stol., kdy se ukázalo, že atom je většinou prázdnota, která připouští stlačení (omezené pouze Pauliho principem) do mnohem menšího objemu. Rentgenové teleskopy ukázaly zajímavou skutečnost: zatímco plazmová hvězda Sirius A je vůbec nejjasnější hvězdou na obloze (rozumí se ve světle), Sirius B je v rentgenovém záření podstatně jasnější než Sirius A.

Prostě doc.Josip Kleczek je vynikající popularizátor vědy a toto umění vložil i do své nové práce. A tak třeba heslo SJENOCENÍ SIL, které není právě nejlehčím tématem, dokáže v krátkém prostoru mistrně přiblížit. A stejně tak i všechna ostatní na téměř šesti stech stranách.

Diskuse/Aktualizace