OBRAZ VLASTI. PŘÍBĚH NÁRODNÍHO MUZEA
Karel Sklenář, nakladatelství Paseka 2001
Jde o vynikající počin. Knihou otevírá nakladatelství Paseka svou novou edici Fénix, která má být věnována vědě.
Jde skutečně o PŘÍBĚH Národního muzea, a to zásluhou autora, archeologa a historika PhDr.Karla Sklenáře, který působil na tomto pracovišti dlouhá léta, naposledy jako ředitel Historického muzea.
I čtenář poněkud více zasvěcený, ne pouhý náhodný návštěvník historické budovy na Václavském náměstí, se dovídá spoustu pozoruhodných a v mnohém neznámých faktů i souvislostí.
Historický běh času vypodobňují výstižně kapitolky nazvané Předkové a sourozenci, Rodiče a kmotři, Kolébka a křest, V hradčanském zákoutí, Konec dětství, Dospívání na Příkopě, Zkouška dospělosti, Dospělost na Václavském náměstí, V ohrožení života, Zralý věk nejen na Václavském náměstí, Doslov na prahu třetího století.
Kdo z nás např. ví, že k založení Národního muzea přispěl hladomor v Čechách, jak vlastně putovaly Haenkovy bedny se sběry z Peru do Prahy, jak se zrodilo národní nakladatelství, jak císařští granátníci dobyli muzeum, jak probíhala bachovská "normalizace" (podobná v mnohém normalizaci po roce 1968) a kdo byl její obětí, jak se budova na Václavském náměstí stavěla...
Kniha je bohatě dokumentována, vše důležité v historii Národního muzea je přiblíženo obrazem.
Prostě skvělá, pestrá, zajímavá, svými přitažlivými mezititulky dobře členěné knížka. Stojí za přečtení. Titul knihy nelže: jde opravdu o PŘÍBĚH Národního muzea na pozadí vývoje českého národa - "vlasti".