Jsme ve válce

20.3.2004

Svobodný svět vykřikl hrůzou, televize a noviny přinášely otřesné obrazy z Madridu. Zalykáme se odporem nad lidmi, kteří jen tak, bez výběru, pozabíjejí děti jedoucí do školy.

Ve válce se dělo něco podobného. Nacisté systematicky bombardovali Londýn. Svou leteckou sílu nevrhali tolik proti továrnám na děla a tanky. Z čistě vojenského hlediska to nemělo velký význam. Chtěli zlomit morálku Angličanů. Jak se Británie bránila? Byly snad na první stránce Times fotografie zničených domů a zabitých dětí? Pomáhala tehdejší anglická média Němcům šířit teror? Fakt leteckých náletů na Londýn nezamlčovala, referovala však o nich co nejstřízlivěji s cílem poučit obyvatelstvo, jak se při náletu chovat.

Teroristům nejde o ty mrtvé. Mrtví jsou pro ně jen prostředkem, nástrojem, který je přibližuje k jejich cíli. Cílem je šířit teror. Mají v tom velmi přičinlivého pomocníka: televizi, rozhlas, noviny.

Jestliže jejich práce nesouvisela s válečným úsilím, mohli se Londýňané z bombardovaného Londýna odstěhovat. Jak se můžeme jako individua bránit teroristům my? Nejezdit vlakem, metrem, nechodit na fotbal, prodat lístky na hokejové mistrovství světa? Vždyť jsme asi na řadě. Španělsko bylo evropskou zemí, která se přihlásila jako spojenec USA a Velké Británie ve válce proti diktatuře v Iráku. K nelibosti Německa a Francie Polsko a Česká republika deklarovala svou solidaritu s USA a poslali jsme do Iráku polní nemocnici.

Zařídí snad Ministerstvo vnitra, abychom na každé stanici metra procházeli rámem a zouvali se, abychom ukázali, že nemáme v botě výbušninu? Budeme se na každém místě, kde se shromáždí víc lidí, rozhlížet, kdo má temnější pleť a nese objemnější aktovku se semtexem?

Poučit nás může neurofyziologie. Co udělá mozek, musí-li se vyrovnat s mohutnou vlnou nečekané stimulace a jejím opakováním? Sníží citlivost těch nervových struktur, které takovou bouři podnětů ze zevního prostředí zprostředkují. Těmi strukturami jsou receptory. Náš nervový systém se snaží navodit znovu rovnováhu tím, že sníží senzitivitu a dokonce i počet receptorů. Společnost ve svobodném světě se zatím tváří v tvář terorismu chová opačně než nervový systém jedince. Mediálně vlnu teroru rozšiřuje.

Chceme- li vyhrát válku s terorismem, chovejme se jako Londýňané za války a nepomáhejme teror šířit.

Diskuse/Aktualizace