Jak se vypořádat s Legionellou bez zvýšených nákladů.

14.3.2004

Je horké léto 1998. Jedna z nejlépe vybavených českých nemocnic, Institut klinické a experimentální mediciny Praha, v níž se uskutečňují ty nejsložitější operace transplantací, zaznamenala celkem 13 smrtelných případů choroby Legionella, a městský hygienik se rozhodl další operace zastavit. Zjevně to byla volba mezi špatným a ještě horším řešením. Buď se podstoupí další riziko úmrtí v důsledku Legionelly, anebo jiná rizika úmrtí spojená s odkladem připravených a velmi urgentních transplantací. Situace si vyžadovala neodkladné a zásadní řešení. Ze dvou doporučených odborníků byl jako první osloven Dr Zdeněk Pospíchal z VUT Brno – zahraniční expert by byl rozhodně dražší.

Problém Legionelly byl popsán již před mnoha lety. V roce 1976 hostil luxusní hotel Bellevue Stratford ve Filadelfii setkání více než 4000 válečných veteránů. Z čista jasna 221 z nich dostalo nemoc podobnou zápalu plic, a 34 osoby zemřely. Pečlivá analýza odhalila skutečného původce smrtelné nemoci, bakterii typu Pneumophilla, která dostala název Legionella. To je nenápadná bakterie žijící všude v teplé vodě, a dravě se rozmnožující při teplotách kolem 45°C především v rozvodu teplé vody a v systému klimatizace. Může ohrozit osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou staří nebo nemocní lidé. Od té doby bylo navrženo několik způsobů, jak s Legionellou bojovat, spočívajících většinou na ohřátí vody na teplotu nad 72 °C, která je pro Legionellu smrtelná. To je ovšem teplota pro mytí rukou zbytečně vysoká, a vede k ekonomickým ztrátám. Zejména v nemocnicích a v hotelech musí management čelit rozhodování: použít dodatečné řešení či nepoužít? Jsou hotely, které nikdy neměly s Legionelou žádný problém, i když testy ukázaly její zvýšenou úroveň v rozvodu teplé vody. Pokud je tomu tak, proč investovat peníze do něčeho, co velmi pravděpodobně vůbec nenastane? Podle CNN se před rokem rozkřikl jeden z kongresmanů USA na ředitele nemocnice: Chcete mi říci, že má matka zemřela, protože jste odmítl zvýšit denní náklady na pacienta o 3 centy? Pro ředitele hotelů a nemocnic je základní otázkou, jak taková investice přispěje ke zvýšení konkurenčních výhod takového hotelu či nemocnice. A obvyklou odpovědí je – toto nepatrné riziko podstoupíme.

Ve skutečnosti není tato bakterie tak nevinná. Podle statistik H.P. Wernera a M Pietsche, německých odborníků specializovaných na chorobu Legionella, se roční počet onemocnění pohybuje v mezích 700 až 900 případů na milion obyvatel, a smrtelně z nich končí kolem 15%. To je zhruba tolik, jako je v České republice úmrtnost v důsledku dopravních nehod. Problémem je, že se často v úmrtním listu uvádí jako příčina běžný zápal plic, a pouze v případě epidemie se provádějí speciální a nákladné testy schopné odhalit bakterii Legionellu.

Přizvaný odborník, Dr Pospíchal, vedoucí oddělení ochrany životního prostředí z fakulty strojního inženýrství VUT Brno, studoval více než 10 let rozvod teplé vody z jiného důvodu: jak snížit náklady na ohřev a rozvod teplé užitkové vody. Jeho práce jej přivedla k problému Legionelly a k některým zjištěním, které se na ni váží. Tváří v tvář tíživému problému nemocnice IKEM se zaměřil nejen na teplotu vody, ale i na kaly obsažené ve vodě. Bez vodních kalů, třeba jen zbytkových, se bakterie ve vodě nemůže šířit. Kromě toho, kolísání teploty podporuje rozmnožování bakterie. Úprava systému rozvodu a pečlivé odkalení vody na vstupu umožnilo snížit a stabilizovat teplotu vody v systému, a to ušetřilo zhruba 15%-20% nákladů.

Byla zkoumána účinnost zásahu a dlouhodobé měření prokázalo jak nepřítomnost bakterie, tak i úspory provozních nákladů. Ty samy umožňují návratnost investice v době 3-4 let. Systém byl v ČR patentován pod číslem 285 923 a od té doby byl úspěšně zaveden v řadě hotelů a nemocnic.

Diskuse/Aktualizace