Jaderná fúze ve zkumavce

9.3.2002

V prestižním časopise Science (8.března 2002, sv.295) nalezneme článek o pozorování slučování jader deuteria (těžký vodík) na helium ve směšně jednoduchém experimentálním uspořádání. Na nádobu s deuterovaným acetonem (aceton, u nějž jsou alespoň některé atomy vodíku nahrazeny deuteriem) působily zvukové vlny. Při jejich dostatečné intenzitě obecně dochází ke vzniku a kolapsu kavit (dutinek), kdy může dojít k lokálnímu přehřátí na velmi vysokou teplotu. A právě tyto lokální změny teploty údajně vyvolají fúzi jader.

Slučování jader deuteria je proces, při němž se uvolňuje velké množství energie a jež běžné probíhá v nitru hvězd. Na zemi jsme ho zatím zvládli pouze v neřízené podobě jako vodíkovou bombu. Pokus o řízenou jadernou fúzi, tedy o jaderný reaktor na novém principu, zatím vzdorují snahám všech experimentátorů, i když některých dílčích úspěchů již bylo dosaženo.

Pokud se provedené experimenty podaří zreprodukovat, jde nepochybně o objev epochálního významu. Nicméně na místě je veliká, veliká opatrnost. Výzkum jaderné fúze rozhodně nestrádal nedostatkem peněz a v uplynulých desetiletích se mu věnovaly tisíce odborníků po celém světě. Proto je existence geniálních zkratkových řešení velmi nepravděpodobná, i když samozřejmě vyloučena není. Ovšem v mnohém to připomíná situaci z konce osmdesátých let minulého století, kdy byla rovněž objevena tzv. studená fúze. Ke slučování jader deuteria mělo údajně docházet při elektrolýze těžké vody na paladiové elektrodě. Kromě Slovenska se však nikde původní experimenty nepodařilo reprodukovat.

Vyčkejme proto na výsledky opakování provedených experimentů i v jiných laboratořích…

Diskuse/Aktualizace