První lidský klon - těžko věřit

6.1.2003

Dne 26. prosince 2002 se měl narodit první lidský klon. Na tiskové konferenci na Floridě to oznámila vědecké ředitelka firmy Clonaid Brigitte Boisselierová. Nepředložila však o existenci klonu jediný vědecky přijatelný důkaz. Vše stojí i padá s tím, jestli Brigitte Boisselierov budeme věřit nebo ne. Uvěřit není lehké.

V pozadí firmy Clonaid stojí bývalý francouzský novinář Claude Vorilhon, jenž se dnes nechává titulovat "jeho svatost Raël". Jednoho prosincového rána roku 1973 nedojel Vorilhon do práce v redakci motoristického časopisu v Clermont-Ferrandu a "vnuknutí" zavedlo kola jeho automobilu k jednomu z místních kopců. Tam už prý na něj čekali v létajícím talíři mimozemšťané (asi metr velcí, se světle zelenou pletí, mandlovýma očima a dlouhými černými vlasy), aby mu oznámili, že lidstvo vzniklo v důsledku genetických a biologických experimentů mimozemského stvořitele Elohima. Vorilhon alias Raël byl vybrán, aby připravoval svět na Elohimův návrat. Raël a jeho blízcí jsou přesvědčeni o zániku duše současně se smrtí těla. Proto po zprávě o narození ovčího klonu Dolly v roce 1997 "jeho svatost" založila firmu Clonaid se záměrem klonovat lidi. Její ředitelkou jmenoval Raël svou "biskupku" Brigitte Boisselierovou, kterou pro tuto funkci předurčovala předchozí dráha náměstkyně pro vývoj ve francouzské společnosti vyrábějící technické plyny. Je zajímavé, že údajně "neziskový" Clonaid si nevzal za cíl klonovat "jeho svatost" či jeho "pravou ruku" Brigitte Boisselierovou, ale inkasuje od bezdětných nešťastníků po 200 000 dolarů na "nezbytné výlohy". První klon, pro který se ve sdělovacích prostředcích ujala přezdívka Eva, přivedla na svět Američanka provdaná za neplodného muže. Druhý klon údajně porodila Holanďanka žijící v lesbickém páru.

Bez hodnověrných důkazů je opravdu těžké uvěřit, že Clonaid uspěl. Údajně se mají narodit zákaznicím této firmy v dohledné době ještě tři klony. Další lidské klony ohlásil na leden kontroverzní italský profesor Severino Antinori. Pokud tyto experimenty nejsou jen fingovaným pokusem strhnout na sebe pozornost veřejnosti (a to se raëliánům bezesporu podařilo), pak jde o krajně nezodpovědný podnik. Zkušenosti z klonování zvířat jsou alarmující. Účinnost metody je nízká, většina zárodků hyne, dochází k potratům a narozená mláďata bývají těžce postižena. Pokusy na myších naznačují, že klony hynou předčasně především na selhání orgánů a nádorové bujení. To vše zjevně hrozí i lidským klonům. Prohlášení Boisselierové a Antinoriho, že mají tyto procesy plně pod kontrolou, vypadají krajně nevěrohodně - zvláště když opět nejsou podloženy žádným vědeckým důkazem. Někteří vědci možnost narození lidského klonu nevylučují. Podle Roberta Lanzy z americké biotechnologické formy Advanced Cell Technology je úspěch při klonování otázkou dostatečného množství pokusů. Jiní vědci, např. Rudolf Jaenisch z Whitehead Institute, kategoricky vylučují, že by na zprávách o prvním lidském klonu mohlo být něco pravdy. Genetické testy, které by dokázaly "pravost" klonu a které Boisselierová slíbila už na první tiskové konferenci 27. prosince, se opožďují. Údajně proto, že se "rodiče" klonu bojí, aby při testech nevyšla najevo jejich totožnost. Floridský soud již vyhlásil ve věci "první klon" slyšení na 22. ledna 2003 pro "rodiče" klonu a všechny, kdo se na jeho vzniku podíleli. Floridský prokurátor Siegel je přesvědčen, že tu došlo ke "zneužití dítěte". Pokud je Eva skutečný klon, hrozí jí vážné zdravotní problémy a měla by být svým nezodpovědným "rodičům" odebrána. Pokud dítě klonem není, pak je podle prokurátora Siegela rovněž zneužíváno, protože jej jeho skuteční rodiče za klon vydávají.

Vědci však nacházejí na "kauze Eva" i pozitivní momenty. Harold Varmus, ředitel Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku, vítá tuto aféru jako "příležitost vzdělat veřejnost v otázce povahy skutečných vědeckých důkazů."

Diskuse/Aktualizace