BEZPILOTNÍ LETOUNY

12.3.2002

Problematice bezpilotních stíhaček jsme se věnovali v Akademonu 18.11.2001 , nicméně od té doby se objevilo několik zajímavých skutečností. Bezpilotní letadlo Predator se na afgánském bojišti osvědčilo nejen jako pozorovací, ale i - ve verzi vyzbrojené raketami Hellfire - jako bojové, zejména pro ničení pohyblivých cílů. Další významné využití našlpo ve spojení s (rovněž bezpilotními) pozorovacími letadly Global Hawk, která létají ve výšce okolo 21 km. Snímky registrované více Predátory a Global Hawky byly počítačově kombinovány v řídícím centru dělového člunu AC-130U a odtud předávány přes satelit přímo do Bílého domu, kde vrchní velitel, prezident George Bush mohl pozorovat vývoj na bojišti prakticky v reálném čase. A skutečně šlo o stroje bojové, které ničily konkrétní pozemní cíle, nikoliv o letadla průzkumná, která nepředstavují žádnou novinku. Ostatně takové stroje byly již ve výzbroji i naší armády před rokem 1989.

Vývoj však pokračuje dále. V jižní Kalifornii absolvoval dne 29.1.2002 svůj první let vpřed i bezpilotní vrtulník A160 Kolibřík.

bezpilotní Kolibřík A160 při svém prvním letu vpřed (foto DARPA)

Videozáznam (foto DARPA) ze zmíněného letu můžete shlédnout na následujícím obrázku.

Pro jeho přehrátí potřebujete RealOne Player, který si zdarma můžete stáhnout z těchto stránek. Upozornění: přehrávaný soubor má velikost 7,8 MB, v případě nedostatečné kapacity spojení na internet doporučujeme stahování souboru ukončit. K jeho přehrání bude potřebovat RealPlayer, který si zdarma můžete stáhnout zde.

Bezpilotní Kolibřík A160 při svém prvním letu vpřed

Pozadu nezůstává ani společnost Boeing se svým projektem nepilotovaného bojového létacího stroje X-45, jehož první start se očekává v brzké budoucnosti.

Technologický pokrok neodvratně směřuje k bezpilotním vojenským letadlům a důkazy o tom jsou stále zjevnější a zjevnější, avšak naše vláda jim nechce věnovat pozornost. Budeme zřejmě poslední zemí, která si koupí nadzvukové stíhací letouny, které se navíc stanou morálně zastaralými ještě v průběhu své životnosti. Každý z nás včetně kojenců na to přispěje částkou 15.000,- Kč. Bohužel od našich politiků slyšíme spíše fráze než věcný rozbor a argumenty. Nevím jak Vy, ale já osobně se nebudu po nákupu supersoniků cítit bezpečnější, spíše o něco chudší. Rád bych se od našich politiků dozvěděl, proč není možné bránit náš vzdušný prostor pomocí protiletadlových raket, které jsou již na velmi vysoké úrovni. Představa, že pomocí offsetových programů něco vyděláme, je velmi naivní. Pokud nám někdo něco prodá, tak proto, aby dosáhl zisku. Samozřejmě k balamucení veřejnosti se offset hodí velmi dobře, zejména, započítají-li se do něj investice, provedené před mnoha lety. Místo toho jsem se dozvěděl, že když letadla nekoupíme, ocitneme se ve stejné situaci jako Island či Lucembursko, kteří vlastní letectvo nemají. Co je na tom tak hrozného?

Diskuse/Aktualizace