Revue objevů, vědy, techniky a lidí
nový časopis o vědě a technice
Život ve 3.tisíciletí je plný pozoruhodných proměn také zásluhou nejnovějších, často překvapivých poznatků vědy a techniky.
Po jejich stopách se nyní vydává i nový specializovaný časopis s jednoduchým, ale příznačným názvem 21.století. Revue objevů, vědy, techniky a lidí se bude snažit přiblížit tento vzrušující svět kolem nás populárním, tedy pokud možno co nejsrozumitelnějším způsobem.
První číslo toho měsíčníku, který vydává vydavatelství RF Hobby, spol. s r.o., vyšlo 18. dubna v rozsahu 100 stran a v nákladu 75 000 výtisků za zaváděcí cenu 29 Kč.
Nový magazín, ve smyslu sloganu "Věda, která Vás bude bavit", je určen nejširší veřejnosti, která se zajímá o vše nové a zajímavé z nejrůznějších oblastí vědeckotechnického pokroku. V jeho portfoliu by tedy měly být všechny obory, které přinášejí něco podnětného pro další rozvoj našeho poznání a lidstva na této planetě.
Důležitým osvětovým posláním časopisu budou také pohledy do nitra řady technických vynálezů, s nimiž se v životě každodenně setkáváme, ale jejichž principy jsou pro většinou z nás mnohdy nepochopitelné. Čtenáři se tak například dozvědí, jak funguje stolní skener, z čeho se skládá, jakým způsobem snímá předlohu a poodhalí tajemství i mnoha dalších přístrojů a zařízení.
Redakce v tomto smyslu klade velký důraz nejen na čtivou a přitažlivou formu článků, ale i na pestrou grafickou úpravu s názornými kresbami a nákresy, zajímavými fotografiemi a celkovým formálním pojetím časopisu, který by měl být na úrovni doby i současné mediální scény.
Co je dalším, neméně významným posláním časopisu, výstižně popsal spisovatel a publicista Ondřej Neff, kterého redakce spolu s některými dalšími osobnostmi oslovila a požádala ho o vyjádření do vínku nového titulu: "Copak se všichni lidé v téhle zemi zajímají jen o to, co má která filmová herečka na sobě, s kým spí a co snídá?" V této jediné větě je řečeno mnohé. Časopis 21.století si také klade za cíl zvýšit prestiž světové i české vědy v očích čtenářů, představit naše přední odborníky, ať už jako nositele důležitých objevů či autory jednotlivých poutavých článků, přiblížit jejich společensky významnou práci stejným způsobem, jakým se píše o hvězdách uměleckého či sportovního nebe. "Dobrý článek může nastartovat vážný zájem", dodává k tomu ve stejné rubrice ohlasů zpěvák Dan Bárta. A v podobném duchu i televizní reportér a spisovatel Josef Klíma: "Doufám, že revue 21.století vědu zpopularizuje".
O čem tedy bude časopis psát? Z premiérového dubnového čísla lze třeba jmenovat články "Mumie promlouvá" /Egyptská mumie v rukou českých vědců/, "Překvapivá odhalení mozku" /Které části mozku nás dělají lidmi/, "Mars samá voda", Čím dinosauři mysleli", "Jak funguje atomový reaktor"? "Proč se vodní vír točí vždy doprava?" "Co skrývá dno bermudského trojúhelníku"? "Hvězdné války 3.tisíciletí". "Jak uhlídat žhavý dech Země". "Chyby, které stály život" - a četné další.
V obsahu 21. století se budou objevovat pravidelné rubriky. Například REPORTÁŽ. /Pro květnové číslo je již připravena reportáž "S miliony tun vody za zády" o slapské přehradě. V rubrice PANORAMA to budou ve stejném čísle články na téma "Letouny místo satelitů", Čipy do lidského těla" či "Strach z bioteroristů". V článku "Rozkvetou pouště" se čtenáři dočtou o převratném vynálezu, jehož pomocí bude možné přivést vodu do pouště pomocí speciálních větrných turbín. "Může být černá barva ještě černější" pojednává o nejtmavším nátěru na světě, který vyvinuli britští vědci.
V rubrice ROZHOVOR pod titulkem "V hlavní roli fentanyl" hovoří redakce s prof. Jiřím Patočkou o pozadí loňského protiteroristického zásahu v moskevském divadle. V rubrice TÉMA MĚSÍCE se čtenáři v květnovém čísle dočtou o léčbě nádorových onemocnění na prahu 21.století atd.
Přidanou hodnotou každého čísla bude příloha SPECIÁL, což je osm stran navíc. Jako celý časopis i Speciál by měl čtenářům přinést informace týkající se nejrůznějších oborů lidského poznání. Nemusí však nutně jít o nejnovější výzkumy, spíše půjde přiblížení zvoleného tématu pokud možno lehčí formou. Speciál by totiž měl navíc i pobavit, "odlehčit" časopis. Z připravovaných témat: Největší válečné omyly, Psychohry, Tajné služby, Co nevíme o čarodějnických procesech, Nemoci vládců, Jak milenci a milenky slavných ovlivnili historii, Sekty a rituály, Nevyřešené záhady zmizelých polárníků, zajímavosti o armádních uniformách....
"21. století chce být seriózním časopisem se čtivě napsaným obsahem, který tvoří redakce s bohatými zkušenostmi z časopisů podobně zaměřených. Spolupracovníky si vybíráme v řadách předních českých odborníků, popularizátorů a publicistů, čerpat budeme i ze zahraničních zdrojů", říká šéfredaktorka nového měsíčníku Jana Patková.
"Chceme oslovit široké spektrum čtenářů od odborníků až po laiky, kteří dychtí za poznáním, bez ohledu na pohlaví, vzdělání či výši příjmů. Věříme, že se nám podaří zaujmout všechny zvídavé čtenáře, od studenta či studentky po zralé ženy a moudré muže.
Chceme představit vědu a techniku jako fantastické dobrodružství. Proto symbolicky otevřeme dveře laboratoří, kde vznikají nové léky. Přiblížíme vývoj kosmických lodí příštích generací. Pozveme čtenáře na cestu ke hvězdám. Nahlédneme do budoucnosti a prostřednictvím nových objevů objasníme minulost. Vydáme se za poznáním tajemství lidského těla. Každý čtenář by se tak měl stát účastníkem velkolepého představení lidského poznání".