nalezli archeologové z Baskické univerzity (Euskal Herriko Unibertsitatea - EHU, Universidad del País Vasco - UPV) pod vedením Juana Antonia Quirós-Castilla v lokalitě Zaballa v provincii Alava v Baskicku. Terasy, na kterých rostla vinná réva, jsou dodnes rozeznatelné v terénu v okolí vesnice opuštěné v 15.století. Nejstarší nalezené zbytky vinařství, tedy prostor a zařízení pro výrobu vína, jsou staré 6.100 a nacházejí se v Arménii.
Fázového přechodu
oxidu vanadičitého, který se při 67o C mění z nevodivého na vodivý, využil ke konání mechanické práce tým Junqiaoa Wuho z Lawrence Berkeley National Laboratory. Litografickými technikami vytvořili z VO2 několik set mikrometrů dlouhou pružinku, která se při přechodu z nevodivého do vodivého stavu rozepne. Můžeme si to prohlédnout na videu natočeném pod mikroskopem v Lawrence Berkeley National Laboratory. Celý torzní cyklus zvládne pružinka milionkrát bez zhoršení vlastností. Pružinku je možné ohřát i elektromagnetickým zářením. Za zmínku stojí i způsob přípravy, znázorněný na obrázku rovněž od Lawrence Berkeley National Laboratory. Na podložce z křemíku vytvořili nejprve vrstvu oxidu křemičitého a na ni vrstvu oxidu vanadičitého. Na ní napařili chromovou masku do tvaru V. Oxid vanadičitý a křemičitý nekrytý maskou odstranili plazmovým leptáním. Leptáním v roztoku odstranili oxid křemičitý pod maskou, kromě dvou míst na vrcholech masky. Lomená tyčinka z VO2 se ocitla bez podpory a svinula se do spirálky.
Vytištěný reproduktor
Technologie 3D tisku postupuje rychle vpřed. Kompletní funkční reproduktor vytiskli Apoorva Kiran a Robert MacCurdy ve spolupráci s Hodem Lipsonem. Vodivé části vytiskli pomocí stříbrného inkoustu, magnetické z feritu složeného z oxidu železitého a strontnatého. Tisk provedli na 3D tiskárně Fab@Home, kterou již dříve pro vývojové účely zkonstruoval Doc.Lipson. Průběh tisku a funkční test si můžeme prohlédnout na tomto videu. Na obrázku vidíme vytištěný reproduktor spolu s Apoorvou Kiranem, jedním z autorů; foto Jason Koski/Cornell University.
Jak nás komár najde?
Velké savce hledají komáří samičky nejprve podle oxidu uhličitého, který vydechujeme. Pro nás je tento plyn zcela bez zápachu, nicméně hmyz pro něj má receptory, takže mu způsobuje čichový vjem. Dostanou-li se dost blízko, začnou se řídit výpary z naší pokožky. Takto naleznou i nezakryté oblasti. Jak zjistil Doc. Anandasankar Ray se svými kolegy z University of California v Riverside, používá při tom stejný receptor zvaný cpA, který je citlivý jak na oxid uhličitý, tak některé látky, jež se uvolňují z naší kůže. Studium komářího čichu má velký význam pro nalezení účinných repelentů. V mnoha oblastech světa komáři přenášejí závažné nemoci, jak např. malárii nebo horečku dengue, takže repelenty proti nim nejsou jen věcí pohodlí, ale mohou mít význam i pro uchování zdraví. Na obrázku převzatém z Brehmova života zvířat,díl I - Bezobratlí, str.338, vydalo Nakladatelství J.Otto spol. s r.o., Praha 1929, vidíme komára čtyřskvrnného (Anopheles maculipennis), nejznámějšího přenašeče malárie. Od podobného komára pisklavého Culex pipiens, který je u nás nejrozšířenější, se liší postojem v klidu. Zatímco u komára pisklavého je zadeček rovnoběžný s podkladem nebo směřující šikmo dolů, u Anophela směřuje zadeček šikmo nahoru.
Bakterie využívá náš imunitní systém
Nebezpečná bakterie Staphylococcus aureus, zlatý stafylokok, dokáže využít náš imunitní systém proti němu samému. Již delší dobu víme, že jeho kmen zvaný MRSA produkuje peptid, který ničí neutrofilní granulocity, což jsou nejrozšířenější bílé krvinky. Prof.Olaf Schneewind se svými kolegy z University of Chicago zjistil, že působením S.aureus na neutrofilní granulocity vzniká i 2'-deoxyadenosin (viz obr.), který je toxický pro makrofágy, další důležitý typ bílých krvinek.
Okoukaná ochrana osiva
Zajímavou metodu ochrany zrní před škůdci vyvinul tým Wendelina J. Starka z ETH v Zürichu. Nechali se inspirovat v přírodě. Tři tisícovky rostlinných druhů obsahují amygdalin (na obr.nahoře) nebo obdobné sloučeniny, např. mandloň (Amygdalus) nebo meruňka. Při poškození jejich semen se z nich enzymaticky uvolňuje prudce jedovatý kyanovodík HCN. Starkův tým pokrývá zrna pšenice dvěma vrstvami polymeru z kyseliny mléčné [OCH(CH3)CO]n. Jedna z nich obsahuje nitril kyseliny mandlové (na obr. dole), druhá enzym hydroxonitril lyázu. Při jejich mechanickém poškození (okusu) se uvolní kyanovodík. Nepochybně jde o bezpečnější metodu ochrany osiva než dosavadní postupy, které využívaly jedovatých látek rovnou.
Bezpilotní Amazon
Internetový obchod Amazon testuje využití malých bezpilotních vrtulníčků pro dodávání zásilek svým zákazníkům. Jejich nosnost dosahuje 2,3 kg (5 liber) a akční rádius 16 km. Naprostá většina zásilek (86%) vyexpedovaných internetovým gigantem se vejde do tohoto váhového limitu. Během svého interview na americké televizní stanici CBS to prohlásil CEO Amazonu Jeff Besos. Služba nazývaná "PrimeAir" by se měla rozběhnout do pěti let a doba od objednání do doručení by neměla přesáhnout půl hodiny. Celý průběh služby od objednání po doručení můžeme shlédnout na tomto videu.
15.12.2016: Dnes doručil Amazon svou první zásilku pomocí dronu. Došlo k tomu ve Velké Britanii v hrabství Cambridge. Let trval 13 minut a jeho průběh můžeme ve zkratce shlédnout na tomto videu.