V lokalitě Breitenbach poblíž Zeitzu v jižním Sasku-Anhaltsku se pracovníkům Römisch-Germanisches Zentralmuseum a Zemského úřadu pro památkovou péči a archeologii (Landesamt für Denkmalpflege and Archäologie) pod vedením Dr.Olafa Jörise (RGZM) podařilo na tábořišti pravěkých lidí nalézt 35.000 let starou dílnu na zpracování slonoviny. Bezpečně identifikovali oddělené prostory pod širým nebem pro štípání mamutích klů a pro rytí do takto získaných odštěpků. Nepoužitelné zbytky se ukládaly na k tomu vyhrazené místo. Jde o nejstarší dosud nalezené zařízení tohoto typu na světě. Naši předkové tam zpracovávali kly v místě ulovených mamutů, jde tedy spíše o dílnu na zpracování mamutoviny.
Kvantová spinová kapalina
Z hlediska uspořádání magnetických momentů jednotlivých atomů můžeme látky dělit na ferromagnetické s paralelně uspořádanými momenty, antiferomagnetické se střídavě uspořádanými, paramagnetické s neuspořádanými a diamagnetické bez vlastních magnetických momentů. Prof.Young S.Lee z MIT spolu se svým studentem TianHeng Hanem odhalil další možnost. Jde o dříve předpovězěnou kvantovou spinovou kapalinu. Magnetické momenty nejsou uspořádány, avšak ovlivňují se na velké vzdálenosti. Pomocí neutronového rozptylu zjistili, že se tak chová monokrystal deuterovaného minerálu herbertsmithitu ZnCu3(OD) 6Cl2. Pro experimenty připravil vlastní krystal herbertsmithitu, ve kterém atom vodíku v OH- skupině nahradili deuteriem D, těžkým vodíkem. Krystalizace 7 mm velkého krystalu o váze 0,2 g trvala deset měsíců.
13.5.2020: Přítomnost spinové kvantové kapaliny se podařilo prokázat i ve sloučenině PbCuTe2O6.
Termití prospektoři
Většinu povrchu Austrálie pokrývá vrstva zerodovaného materiálu, který znesnadňuje zkoumání hlubších vrstev. Při hledání nových ložisek mohou napomoci mravenci a termiti, kteří při stavbě svých hnízd vynášejí na povrch vzorky materiálu i z velkých hloubek. Další možnost studuje při svých výzkumech Dr. Aaron Stewart, entomolog z australského CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). Zabývá se obsahem kovů v tělech termitů. Podle jejich přítomnosti ve výměšcích malpighických žlaz (vyměšovací orgány) termita Tumulitermes tumuli lze usuzovat na složení podloží.
Mikroorganismy jako elektrické kabely
Mnohobuněčné organismy se potýkají se zásadním problémem, jak poskytnout všem buňkám potravu a kyslík. Nyní byla objevena možnost, jak toho dosáhnout díky vláknité bakterii z čeledi Desulfobulbaceae, která dosahuje délky několika centimetrů a žije v mořských sedimentech v aarhuském zálivu v Dánsku. Tyto organismy přenášejí elektrony ze sulfidů vznikajících v hlubokých bezkyslíkatých sedimentech ke kyslíku v horních vrstvách vody. Otvírá se tak možnost využívat „mikrokabely“ ve výzkumu i v technických aplikacích.
akademon.cz 9.12.2012: Elektrony dokáží vodit i bakterie rodu Geobacter, avšak opačným směrem (akademon.cz 24.6.2005).