Do října 2010, kdy se sejde v Nagoji 193 skupin zabývajících se rozmanitostí životního prostředí, má být jasno, do jaké míry se jednotlivé země zaslouží o zachování biodiverzity. Už nyní se zdá, že dřívější přísliby zapojení se do boje proti ztrátám různých organismů vyjdou naprázdno. Nicméně se očekává naplánování pevnějších cílů do roku 2020 a potom 2050. V současné situaci je ohroženo 1021 druhů nahosemenných rostlin (32 %), 6483 druhů obojživelníků (29 %), 5490 druhů savců (21 %) a 9998 druhů ptáků (12 %). Obecně vzato, je procento ohrožených druhů 22 % v tropických lesích, 15 % druhů v lesích mírného pásma, 5 % druhů v boreálních lesích. 17 % druhů v lučních porostech ve Středomoří, 12 % druhů v pouštích a tundře, 16 % druhů mořských rostlin, 11 % druhů v mangrovech a 27 % druhů v korálových útesech.
Astrofotografické centrum

Během včerejšího odpoledne proběhlo v alpském údolí Muestair ve východní části Švýcarska slavnostní otevření nového Astrofotografického centra. Zájemci si tu mohou pronajmout počítačem řízený hvězdářský dalekohled a věnovat se s ním na plno své zálibě. K dispozici mají rovněž studovnu, počítače i ubytovací kapacity. Zařízení se nachází ve výšce 1935 m v lokalitě s 250 slunečními dny v roce. Nejpozději v roce 2011 bude návštěvníkům k dispozici i napojení na teleskop umístěný v australských Macedon Ranges, takže je nebude muset zajímat místní nepříznivé počasí nebo fakt, že zrovna svítí Slunce.
Jitka Ourednik 11.4.2010: Centrum pro astrofotografii "AlpineAstrovillage Lü-Stailas má pro letošní rok připravený cyklus tématických pobytů, které zájemce seznámí a připraví pro pozorování a fotografování oblohy. Čtyři samostatné kurzy cyklu tematicky navazuji a jsou koncipověny od zakladního seznámení s teleskopem a nebeskými tělesy a používání digitálních a CCD kamer k pokročilejšímu ovládání robotických teleskopú. Zájemci mají v prúbšhu kurzů dost času jak na odpolední a večerní astronomický program tak na výlety do nádherného okolí Alp východního Švýcarska. Letošní program též chystá večery pozorování oblohy, kterým bude předcházet kulturní program jako konzerty, prednasky, atd.
Mate-li zájem, sledujte webové stránky astrocentra www.alpineastrovillage.com.
Finále soutěže robotů z Lega bude hostit ČVUT v Praze

Tisková zpráva ČVUT: Velké finále soutěže robotů z Lega pod názvem Robosoutěž se bude konat v pátek 11. prosince 2009 od 15.00 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (Karlovo náměstí 13, Praha 2).
V úvodním předmětu Roboti nového programu Fakulty elektrotechnické ČVUT Kybernetika a robotika tvoří studenti v týmech jednoduché roboty. Nejlepších osmnáct týmů spolu se dvěma týmy robotického semináře Gymnázia Voděradská změří síly v závěrečné soutěži o zajímavé ceny. Zvítězí robot, který nejrychleji samostatně projede bludištěm, které předem nezná. Celá soutěž bude přenášena po internetu. Podobná soutěž úspěšně probíhá na německé univerzitě ve Stuttgartu a vítězové národních kol se později utkají i mezi sebou.
Profesor Michael Šebek, vedoucí katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT vysvětluje: "Nový studijní program Kybernetika a robotika je velmi zajímavý, ale i náročný. Byl vytvořen podle mezinárodních standardů ve spolupráci s našimi výzkumnými týmy světové úrovně. Abychom studentům obtížný začátek studia odlehčili, zařadili jsme do něj motivační předmět Roboti, ve kterém se hravou formou seznámí se základy tvůrčí práce inženýra. Doufáme, že se pak s větší chutí pustí do namáhavých základních předmětů programu, protože už budou chápat, k čemu je to potřeba. Robosoutěž je aperitivem v menu programu Robotika a kybernetika.“
Více informací najdete na webových stránkách http://support.dce.felk.cvut.cz/roboti/
Kosmetika trochu jinak
V současné době je trh s kosmetikou zaplaven pseudo-zázračnými,přípravky, které dle reklamy dokážou zcela nemožné ihned, zázraky do tří dnů. I velmi renomované firmy uvádějí na trh stále nové přípravky na odstranění vrásek, omládnutí na mladistvě pružnou pokožku, založené na působení kyseliny hyaluronové, kolagenu či vysokomolekulárních cukrech. Tyto látky jsou sice přírodní produkty, ve své podstatě pokožce vlastní, v jejich aplikaci se však skrývá jeden podstatný problém. Kyselina hyaluronová, její soli a kolagen, jedno jestli z lososa, kaviáru či získaný z jiné tkáně anebo podobné látky, jsou vysokomolekulární bílkoviny. To značí, že jde o tak velké molekuly, že v žádném případě neproniknou pokožkou a neovlivní tudíž její vlastnosti. Jejich účinek se rovná vaječnému bílku, nanesenému na tvář. V případě, že by tyto látky byly schopny volně disociovat přes pokožku, pravděpodobně bychom seschli hned při prvním lehkém zapocení.
Vysokomolekulární cukry mohou do mezibuněčného prostoru proniknout a vázat tam na sebe velké množství vody. Tím dojde k zavodnění a zbytnění tkáně a následnému vyrovnání vrásek. Je tu však malý háček. Tělo nadbytečnou vodu velmi rychle vyloučí a ta s sebou strhne mnoho užitečných látek. V důsledku toho dojde k prohloubení původního problému. Tým českých vědců z AV ČR, několika vysokých škol, společnosti Enzymix s.r.o. a odborných klinických pracovišti z oblasti kožního lékařství a gynekologie připravil směs biologicky aktivních látek, které mají na základě klinických studií ověřený účinek na lidskou pokožku. Využili při tom speciální technologie stabilizované kombinace enzymů s peptidickými štěpy a deriváty kyseliny hyaluronové v kombinaci s oligopeptidy a esenciálními aminokyselinami. Mimo těchto látek obsahuje účinná směs ještě řadu dalších biologicky účinných složek rostlinného i živočišného původu. Protože neobsahuje příliš velké molekuly, proniká velmi dobře do mezibuněčného prostoru, kde katalytickým působením enzymů vytváří kolagen, elastenová vlákna a vyplňující kyselinu hyaluronovou ze sloučenin, které dodá vlastní organismus.
Při výzkumu účinků směsi těchto látek na Psoriatické klinice prof. Novotného bylo mimo jiné zjištěno výrazné zlepšení stavu psoriázy a atopického ekzému, mimo jiných kožních chorob. Velmi pozitivní vliv byl při testech na gynekologickém pracovišti zjištěn na tvorbu strií, vrásek, odstranění a změkčení jizev, včetně potlačení hematomů, otoků či následků popálenin.
Více o kosmetice vytvořené na základě klinických zkoušek si můžete přečíst zde.