Kurt Konhauser a jeho PhD student Stefan Lalonde z University of Alberta na základě výzkumu oceánských usazenin soudí, že dostatek fosforu před 750 miliony let způsobil nárůst sinic, jež vyprodukovaly obrovské množství kyslíku. Složení atmosféry se tak přiblížilo dnešní a umožnilo vznik a mohutný rozvoj živočichů užívajících kyslík k dýchání. Ústupem ledovců před tři čtvrtě miliardou let se uvolnilo velké množství fosforu, který byl spláchnut do oceánů, kde způsobil další rozvoj života. Podle starší teorií bylo v té době fosforu spíše nedostatek.
Geneticky modifikovaný komár
Na tiskové konferenci 11.listopadu t.r. oznámil šéf výzkumu britské firmy Oxitec úspěšné zakončení testů modifikované komára Aedes aegypti ve volné přírodě na ostrově Grand Cayman v Kajmanských ostrovech v Karibském moři. Šlo o geneticky modifikované samce, jejichž potomstvo není životaschopné a zemře dříve, než se z něj vyvinou dospělí jedinci. Tímto způsobem by mohlo být možné omezit výskyt chorob přenášených komáry, jako malárie, horečka dengue, žlutá zimnice a řada dalších. Testy byly zatím zakončeny v Malajsii a stále probíhají v Brazílii, Francii, Indii, Singapuru, Thajsku,Spojených státech a Vietnamu. Ozvala se i řada protestních hlasů varujících před vypouštěním geneticky modifikovaných živočichů do volné přírody. Výsledky genetického inženýrství, jako například geneticky modifikovaní komáři, mohou zachránit miliony životů, ale přinášejí také značná etická dilemata i nemalá rizika spočívající v možném toxickém působení a negativních efektech na další příslušníky ekosystému. Na tomto stanovisku Světové zdravotnické organizace není třeba doposud změnit ani čárku. Původ pojmenování horečky dengue není úplně jasný, slovo pochází nejspíš ze svahilštiny.
Cyklistický airbag
Stockholmské vynálezkyně Terese Alstin a Anna Haupt, zřejmě v obavě o své účesy, zhotovily speciální hlavový airbag, který má nahradit cyklistickou helmu. Pro naplnění airbagu nepoužívají pyrotechnických složí, jako je tomu v automobilu, nýbrž speciální rychle reagující čidlo, které zajistí, že malá tlaková lahvička nafoukne heliem připojený ochranný balon během desetiny sekundy. Zařízení v ceně 50 USD by se na trhu mohlo objevit příští rok na jaře. Celé ho lze uschovat do bujné kštice. Výhodou je silný límec, který se nafoukne kolem krku. Může chránit před úrazy krku, což běžná helma nedokáže.
12.5.2016: Nový konstrukční materiál pro ochranné helmy vyvinula britská Cardiff University ve spojení s jejich výrobcem, společnosti Charles Owen Inc. Jak vidíme na obrázku (foto Cardiff University), materiál pojmenovaný C3 vypadá jakoby složený z hrotů šípů. Dá se produkovat i na 3D tiskárně. Vývojový tým vedli Peter Theobald z Cardiff University a Roy Burek z Charles Owen Inc.