Vědci na základě pozorování družice Mars Express dokončili první, hrubou mapu výskytu polární záře na Marsu. Tento jev na rudé planetě poprvé zaznamenal spektrometr SPICAM na palubě zmíněné družice již v roce 2004 (viz akademon.cz 10.6.2005). Polární záře vzniká, když magnetické pole urychlí nabité částice ze slunečného větru. Srážkami pak excitují molekuly atmosféry, jež nadbytečnou energii vyzáří jako světlo. Protože Mars své magnetické pole nemá, bylo pozorování polární záře značným překvapením. Ukázalo se, že na její vznik má vliv zbytkové magnetické pole marsovských hornin, jež však je příliš slabé, aby dokázalo částice dostatečně urychlit. Přesný mechanismus vzniku polární záře na Marsu doposud objasněn není. Nejspíš ani není viditelná pouhým okem. Spektrometr SPICAM ji pozoroval v ultrafialové oblasti, ve viditelné části spektra pracovat neumí. Na Zemi vyzařují viditelné paprsky kyslík a dusík, kterých v marsovské atmosféře najdeme jen mnohem méně. Polární záři se podařilo pozorovat na velkých planetách Sluneční soustavy, jež však mají silná planetární magnetická pole.
Nadace ČVUT Media Lab prezentuje výsledky studentských výzkumných projektů
Tisková zpráva ČVUT: Nadace ČVUT Media Lab založená na podporu nejlepších studentů českých vysokých technických škol představí výsledky sedmi projektů vzniklých z poskytnutých grantů v oblasti strojírenství, elektrotechniky a informatiky. První ze série workshopů se uskuteční v pondělí 24. listopadu v Kongresovém centru Fakulty strojní na ČVUT v Praze.
Zájemci se tam mohou seznámit se zkušenostmi Olgy Bohuslavové, první výzkumnice na české stanici v Antarktidě, která prováděla díky podpoře Nadace měření v tamějších extrémních klimatických podmínkách. Dlouhodobým projektem je vývoj studentského závodního automobilu CTU CarTech.
Zakládajícími partnery Nadace jsou společnosti Škoda Auto a Škoda Holding, zakládajícími členy pak firmy CertiCon a Rockwell Automation. Finanční prostředky sponzorů Nadace ČVUT Media Lab jsou rozdělovány talentovaným studentům technických vysokých škol v ČR. Na výběru studentů a projektů se podílejí renomované osobnosti z vysokých škol a průmyslové sféry z celé České republiky.
Průmyslové a další společnosti mohou těžit i z dalších projektů. Studenti představí projekt HexaSphere, sférické polohovací zařízení a první inovaci svého druhu od doby Kardanova závěsu. Toto zařízení bylo prezentováno na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za účasti premiéra Mirka Topolánka.
Aplikace v medicíně lze očekávat u projektu zabývajícího se částečnou kolenní náhradou. Zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy si klade za cíl projekt Multiagentních systémů využívající umělé inteligence a simulace. Zlepšení jízdních vlastností a bezpečnosti posádky díky novému návrhu důležitých komponent podvozků vozidel řeší projekt Měření charakteristik tlumičů.
Využití řídících algoritmů z projektu Robustního řízení PMSM je zajímavé pro průmyslovou výrobu, kde přinese úsporu nákladů na informační technologie. Petr Mohelník představí svou diplomovou práci na téma Třínápravový podvozek motorové lokomotivy, za kterou získal 1. místo a 80 000,- Kč v Ceně Emila Škody pořádané ve spolupráci se Škoda Holding.
„Partneři a členové Nadace neočekávají, že podpora Nadace je investicí s okamžitou návratností. Je třeba ji chápat spíše jako podporu dlouhodobé vize systému výchovy a rozvoje vysoce kvalitních lidských zdrojů nezbytných pro celosvětově konkurenceschopné technické a výrobní prostředí v České republice. Ze strany partnerů jde o odvážnou investici do budoucnosti naší země,“ uvedl Vladimír Mařík, předseda správní rady Nadace ČVUT Media Lab.
Další informace o Nadaci ČVUT Media Lab získáte na internetových stránkách www.cvutmedialab.cz
Tajemství jantaru
Francouzští paleontologové nalezli v lokalitě Charente mořské organismy zalité v jantaru (viz obr Phys.org). Jejich nálezy pocházejí z období střední křídy a jsou staré 98 až 100 milionů let. Záhadou však zůstává, jak se výhradně mořským rozsivkám, prvokům radiolaria a foraminifera, ostnokožcům a houbám podařilo dostat se do jantaru, což je fosilizovaná pryskyřice ze stromů.