Po 69 letech konečně skončil na dublinské Trinity College dlouhodobý experiment s viskozitou asfaltu. V roce 1944 vložili kus tuhého asfaltu do nálevky tak, aby mohl volně odkápnout. Skutečně k tomu letos došlo. Vytvoření kapky a její odtržení trvalo 69 let. Cílem provedeného pokusu bylo ověřit, zdali tuhé látky s amorfní strukturou, jako třeba asfalt, vosk nebo sklo se skutečně chovají jako kapaliny s vysokou viskozitou. Úspěšné zakončení pokusu si můžeme prohlédnout na tomto videu.Zatím nejdelší obdobný pokus probíhá od roku 1927 na University of Queensland v australském Brisbane. Jejich asfalt má o něco nižší viskozitu, takže vytvoření kapky trvá sedm až třináct let. Zatím jich ukáplo osm, poslední v roce 2000, takže další by měla odpadnout ještě letos. Kamera byla tehdy mimo provoz, takže odtržení poslední kapky prohlédnout nemůžeme.
Obrovské kanály v ledu
Rozsáhlý drenážní systém není jen pod antarktickými pevninskými ledovci, ale i pod pobřežním ledem. Početný tým výzkumníků z několik britských univerzity a British Antarctic Survey prozkoumal rozlehlé oblasti šelfového ledu. Na základě satelitního a leteckého průzkumu zjistili, že se v něm nalézají stovky kilometrů dlouhé tunely nebo kanály vysoké až 250 m. Odtéká jimi voda z pevniny, takže jde o pokračování pevninského drenážního systému.
Vyšší teplota, méně energie
Zajímavý jev pozorovali fyzikové z Harvard University pod vedením Federica Capassa při zahřívání vrstvy oxidu vanadičitého VO2 silné 150 nm na safírové podložce (trojklonný oxid hlinitý Al2O3). Při vzestupu teploty ze 75 na 85 stupňů Celsia nedochází ke zvýšení, ale naopak ke snížení vyzařování infračerveného záření, což je velmi neobvyklé. Je to způsobeno přechodem oxidu vanadičitého z nevodivého stavu s vázanými elektrony do vodivého kovového stavu s volnými elektrony, který má výrazně jiné vlastnosti. Na obrázku vidíme infračerveném snímky vzorku za různých teplot (Vanadium Dioxide as a Natural Disordered Metamaterial: Perfect Thermal Emission and Large Broadband Negative Differential Thermal Emittance, Mikhail A. Kats, Romain Blanchard, Shuyan Zhang, Patrice Genevet, Changhyun Ko, Shriram Ramanathan a Federico Capasso, PHYSICAL REVIEW X 3, 041004 (2013), DOI: 10.1103/PhysRevX.3.041004).
LiFi místo WiFi
Nové LED žárovky lze využít k přenosu internetu. Tvrdí to prof.Čch' Nan (Chi Nan)ze šanghajské Futan (Fudan) Univerzity, který se tímto výzkumem zabývá. Zatím se mu blikáním LED žárovky vybavené řídícím procesorem podařilo dosáhnout přenosové rychlosti 150 Mb/s, což je nad běžným standardem WiFi. Nové žárovky si bude možné prohlédnout na Čínském mezinárodním průmyslovém veletrhu v Šanghaji od 5.listopadu t.r.
Poskakující krychle
Velmi čilého robota bez vnějších pohyblivých částí sestrojil John Romanishin z MIT pod vedením prof.Daniely Rus. Na jeho krychlovém povrchu neuvidíme žádnou pohyblivou část. Uvnitř nalezneme setrvačník rotující rychlostí 20.000 otáček za minutu. S Jeho pomocí se dokáže nejen pohybovat, ale i skákat a přelézat překážky. Stačí ho jen vhodným způsobem přibrzdit. Zákon zachování rotačního momentu hybnosti vykoná své. V rozích umístěné magnety zafixují M-blocks, jak se Romanishinovy mechanismy nazývají, v žádané poloze. Jejich trhané pohyby na videu si můžeme prohlédnout zde.
3D tisk ve vesmíru
NASA se chystá příští rok vyslat 3D tiskárnu do vesmíru. Nejprve je třeba otestovat její fungování v beztíží, popřípadě navrhnout a provést příslušné úpravy. Pak by mohla sloužit jako malá dílnička pro výrobu potřebných náhradních dílů a nástrojů přímo na oběžné dráze. Množství předmětů, které je třeba draze vynést na oběžnou dráhu, by mohlo podstatně klesnout.
4.1.2016: Po vesmíru pronikl 3D tisk i do amerického válečného námořnictva. Americká letadlová loď USS Harry S. Truman a vyloďovací plavidlo USS Kearsarge (viz obr., foto US Navy, Jose E. Ponce) nesou na palubě po 3D tiskárně pro výrobu potřebných náhradních dílů. Znamená to, že tato technologie již dosáhla spolehlivosti a odolnosti požadované po vojenském materiálu.