Americko-čínskému výzkumnému týmu se podařilo připravit roztok bílkovin, který zastaví krvácení podstatně rychleji než standardní mechanismus srážení krve, který se spustí při každém výronu krve mimo krevní řečiště. Nový bílkovinný roztok vytváří vláknitou strukturu, která začne vytékající krvi vytvářet překážku již během 30 vteřin. Běžný mechanismus srážení krve přinese první výsledky až po několika minutách. Zajímavé je, že nevíme doposud přesně, jak nový preparát funguje. Je zřejmé, že se na tomto procesu nepodílejí krevní destičky, kterou jsou jinak běžnou součástí krevní sraženiny. Nový objev je typickou serendipitou, protože k původním cílem výzkumníků bylo zhotovit bílkovinný templát pro růst poškozených nervových vláken. Nasazení nového preparátu např. při chirurgických zákrocích by nepochybně snížil množství krve či krevní plazmy nutné pro transfúze. Protože ho tvoří pouze bílkoviny, rozloží se v těle po nějaké době naprosto beze zbytku. Škodlivá imunitní reakce pozorována nebyla.
Přece jen uhlovodíky na Titanu?
Naše představy o povrchu Saturnova měsíce Titanu se za poslední roky dosti podstatně změnila. Podle původní představy z počátku osmdesátých let měl jeho povrch tvořit asi kilometr hluboký oceán z kapalných lehkých uhlovodíků, hlavně ethanu. Nicméně podrobnější průzkum sondou Huygens v minulých letech ukázal, že na jeho povrchu najdeme jen písku podobný materiál, který tvoří jakési duny (akademon.cz 5.5.2006). Příznivci uhlovodíků slevili alespoň na jezera či jezírka (akademon.cz 26.7.2006). Donald Hunten z University of Arizona navrhuje, že onen písku podobný materiál tvoří jednotlivá zrníčka z prachu spojená do větších hrudek kapalným ethanem.
2.3.2015: Složené obrázky v nepravých barvách ukazují, že na Titanu existují hladké plochy tvořené nejspíš kapalinou, které mohou odrážet sluneční paprsky. Oblaka v jeho atmosféře částečně odrazy zastiňují. Snímky pořídila v infračervené oblasti družice Cassini v létě 2014. Obr. NASA, JPL-Caltech, University of Arizona, University of Idaho.
Střelhbitá kusadla
Mravenec Odontomachus bauri, žijící ve Střední a Jižní Americe, má obrovská kusadla, kterých využívá k zachycení kořisti, k zahnání nepřítele nebo i k vymrštění do vzduchu. Vědci z kalifornské univerzity v Berkeley a illinoiské univerzity v Urbana-Champaign změřili rychlost pohybu kusadel a zjistili neuvěřiteklnou hodnotu 64 metrů za sekundu.
akademon.cz 30.12.2018: Ještě rychleji secvakne kusadla mravenec Mystrium camillae, angl. Dracula ant. Žije v jíhovýchodní Asii a Austrálii. Kusadla sevře během 23 mikrosekund. Jejich špičky při tom dosáhnou maximální rychlosti 90 m/s. Jak vidíme na videu, nesvírají se z rozevřené pozice, ale z dotyku, a sevření dokončí překřížením. Aby pochopili funkci kusadla mravence M.camillae, nasnímali vědci jejich pohyb rychlostí 480 tisíc snímků za sekundu.
Prof. Andrewa Suareze z University of Illinois střelhbití mravenci fascinují: „M.camillae jsou jedineční. Tři funkčně rozdílné části kusadel, pružina, západka a páka, jsou v kusadle propojeny.“
Vývoj kukuřice, která tvoří léčivo a zároveň netvoří pyl
Výzkumníci z Iowa State University vyvíjejí kukuřici , která bude vytvářet protein pro farmaceutické účely, ale nebude vytvářet pyl. Absence pylu má zabránit případné kontaminaci dalších rostlin pylem z rostliny geneticky modifikované a tím zajistit prevenci nežádoucích křížení. Vědecký tým používá tradičních šlechtitelských metod křížení samčí linie kukuřice s linií produkující terapeutický protein. Takovýto hybrid je následně křížen se sterilními jedinci kukuřice. Tím, že transgenní rostlina bude vytvářet protein pro lékařské využití, přinese výhody farmaceutickým zpracovatelům. Zároveň nepřítomnost pylu zabrání opylování blízkých porostů non-GM kukuřice a potenciálně i křížení s dalšími rostlinami.
převzato z bulletinu SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ č.V, září 2006, vydávaného sdružením Biotrin
Život v extrémních podmínkách
Přes extrémní podmínky v okolním prostředí jsou hlubokomořské hydrotermální průduchy domovem stovek mikrobních druhů. Pozemní horké prameny jsou obývány acidofilními (arche)bakteriemi, ale až dosud v hlubokomořských sulfidových sedimentech nebyly extremofilní mikroorganismy objeveny. Teprve nyní se podařilo izolovat extrémně termoacidofilní archebakterii skupiny DHVE2, která roste při pH 3,3 a při teplotě 75 oC. Protože představuje až 15 % archebakteriální populace, může hrát významnou roli v cyklech železa a síry v hloubkách oceánů.
4.8.2017: Poslední výzkumy oceánologů z Monterey Bay Aquarium Research Institute ukazují, že život v okolí hydrotermálních průduchů, kterými proudí přehřátá voda z otvorů v oceánském dnu, je mnohem pestřejší, než jsme doposud předpokládali. Studovali faunu nově objevených oblastí Pánev Pescadero a Vyvýšenina Alarcón na jihu Kalifornského zálivu. Z nalezených živočišných druhů větších než cca 0,5 mm, jen tři najdeme na obou lokalitách. Rozdíly způsobuje nejspíš rozdílné geologická stavba obou lokalit. Alarcónskou vyvýšeninu tvoří čerstvá láva, zatímco v Pescaderské pánvi horká voda proráží silnou vrstvu usazeniny. Jde o dosti specifickou lokalitu, na které žije 17 druhů nenalezených u jiných hydrotermálních průduchů v oblasti nebo jde o druhy úplně nové.
Na obrázku vidíme jeden z hydrotermálních průduchů Pescaderské pánve (foto MBARI), u kterého žije největší a nejhustší známá kolonie mnohoštětinatců Oasisia alvinae. Světlé útvary tvoří vysrážené uhličitany.