Oxid dusný (N2O) tvořený jak přírodními tak antropogenními procesy je důležitým skleníkovým plynem díky své schopnosti zachycovat teplo. Některé bakterie využívají N2O-reduktázu k přeměně N2O na dvouatomový dusík N2. Nyní byla rentgenovou analýzou zjištěna krystalická struktura N2OR z bakterie Pseudomonas stutzeri v přítomnosti N2O a v nepřítomnosti O2. Ukázal se význam skupiny Cu-S v místě vazby substrátu a v interakci N2O s touto kovovou skupinou.
Planeta u dvojhvězdy
Dosavadní výzkum naznačoval možnost existence planet, které obíhají ne jednu, ale dvě hvězdy. Důkazy ale chyběly. Pomoci údajů z družice Kepler objevil nyní tým vedený Laurancem Doylem z ústavu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) planetu Kepler-16b. Planeta přibližně velikosti Saturnu oběhne za 229 dní obě hvězdy binárního systému Kepler-16 v souhvězdí Labutě, vzdáleného od nás asi 200 světelných let. Jelikož většina hvězd v naší galaxii jsou dvojhvězdy, jde o důležitý objev: Četnost tvorby planet a možnost života ve vesmíru je zřejmě mnohem vyšší a rozmanitější, než kdyby planety mohly existovat jen kolem jednoduchých hvězd. Planeta Kepler-16b tak konečně empiricky potvrzuje teorii, diskutovanou astronomy po mnohá desetiletí.
Od března 2009 je sonda Kepler první přístroj, schopný ve vesmíru objevit exoplanety (planety mimo naši Sluneční soustavu) velikosti Země pomoci tzv metody tranzitní fotometrie. Rozumíme tím sledování nepatrných poklesů světelnosti hvězdy při přechodu planety před hvězdou při pohledu ze Země nebo z družice. Pomoci opakovaného zaznamenávání sonda Kepler vyhledává exoplanety, přičemž těchto údajů můžeme využít pro určení velikosti planety a doby jejího oběhu. Ze vzdálenosti od hvězdy a její teploty lze určit teplotu planety. Poznáme tak, zdali se nachází v tzv obyvatelné zóně.
Webové stránky švýcarského Astrofotografického centra, působiště autora příspěvku.
Robobrouk
Na vývoji malých létajících robotů pracují mnohé vývojové týmy již dlouhá léta. V poslední době se ukazuje, že než kompletně sestrojit takového robota by mohlo být výhodnější využít hmyz. Pohyb by řídily elektrody voperované do jeho nervových ganglií a žádané informace o okolí by sbíraly přídavné senzory. Energii by dodávaly malé baterie. Jiný způsob vyvinuli Ethem Erkan Aktakka a Khalil Najafi z University of Michigan spolu se svým kolegou Hanseupem Kimem, který nedávno přesídlil na University of Utah. Zhotovili tři typy piezoelektrických zařízení, které hmyz při svém letu rozkmitá na frekvenci okolo 100 Hz, takže vyrábějí nezbytnou elektřinu. Piezoelektrický hranolek umístěný podélně s hmyzím tělem dodává 11,5 mikroWattu, příčně 7,5 mikroWattu. Nejvýkonnější je pár spirálek položených seshora na hlavohrudi. Vyprodukují 22,5 mikroWattu. Nejde o žádné převratné výkony, baterií much dodávajících máváním svých křídel energii do sítě se asi nedočkáme. Na napájení zařízení pro stimulování hmyzích ganglií to stačí. Letící hmyz bude mít sice práci navíc, zato neponese baterii. Postačí ho před letem pořádně nakrmit. Na obrázku vidíme piezoelektrické spirálky na broukovi Cotinis nitida z čeledi vrubounovitých (foto Aktakka a kol.).
7.1.2012: Jinou cestu zvolili prof. Daniel Scherson, prof. Roy E. Ritzmann , prof. Irene Lee , Michelle Rasmussen a Alan J. Pollack z Case Western Reserve University v ohijském Clevelandu. Sestrojili miniaturní palivový článek, který bude pracovat v tělní dutině hmyzu. Pomocí enzymů nejprve rozštěpí zásobní cukr trehalózu na dvě molekuly glukózy. Za pomocí dalšího enzymu se na elektrodě zoxidují, přičemž se uvolní elektron a vznikne tak elektrický proud.
10.9.2012: Dálkové ovládaného švába sestrojili Tahmid Latif a Alper Bozkurt. Jedince švába syčivého (madagaskarského) Gromphadorhina portentosa vybavili radiovým přijímačem o váze 0,7 g. Vývody z něj napojili na švábova tykadla a párovité přívěsky na zadní části jeho těla. Ty slouží jako smyslový orgán. Zachytí-li pohyb vzduchu, šváb to interpretuje, jako že se ho zezadu cosi snaží ulovit, a rozběhne se vpřed. Signály z tykadel mu zas říkají, že narazil na překážku, takže se zastaví a snaží se ji obejít. Tímto způsobem pomocí radiových vln udrží švába na stanovené trase. Dle autorů by dálkově ovládaní švábi mohli posloužit třeba při vyhledávání lidí v troskách zřícených budov. Zůstává otázkou, zdali v tak prašném prostředí by byli schopni fungovat.
6.12.2014: Svého robobrouka vylepšili Latif s Bozkurtem pomocí přímo napojených mikrofonů, takže běží tam, kde se něco šustne. Při prohledávání zřícených budov by to mohlo být velmi užitečné.