Známým problémem, který stojí v cestě rozvoje vodíkového hospodářství jako alternativní cesty přenosu energie, je problém jeho skladování v malém. V nedávné studii publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) přišli autoři s překvapivou myšlenkou skladovat vodík rozpouštěním - v uhlíku !
Skladování vodíku rozpouštěním v pevném materiálu (zejména některých kovech) je technikou známou, nikoho však dosud nenapadlo použít jako substrátu uhlík, o kterém je známo, že má vůči vodíku poměrně malou absorpční kapacitu. V daném případě se však nejedná o obyčejný uhlík, nýbrž o materiál speciálně vrstveny nanotechnikami tak, aby jeho absorpční kapacita byla co největší.
John Tse, profesor fyziky na Saskatchewanské universitě a jeden z autorů nové metody, tvrdí, že jeho skupina není daleko do splnění cílů stanovených pro komerční využití vodíku jako energetického media stanovených U.S. Department of Energy v oblasti váhy a objemu vodíkového skladovacího systému. (Profesor Tse se však nezmiňuje o dalších dvou kritériích, které pro tento systém U.S. DoE stanovil, kterými jsou cena a rychlost plnění.)
Ve srovnání s alternativními materiály (většinou kovy) má uhlík nesporně řadu výhod – je relativně lehký a jeho výroba není drahá, je chemicky inertní a neškodí životnímu prostředí.
Záměrem Bushovy administrativy je redukovat spotřebu fosilních paliv tím, že pomůže soukromému sektoru rozvinout vodíkové hospodářství tak, aby v roce 2020 byl vodík standardně využíván pro pohon aut. Právě pro měření pokroku v realizaci tohoto plánu stanovil U.S. DoE řadu cílů v jednotlivých oblastech rozvoje vodíkového průmyslu pro léta 2005, 2010, 2015 – u skladovacích systémů právě v parametrech jejich váhy, objemu, ceny a rychlosti plnění. Tento department také zaměstnává celou plejádu vědců, kteří průběžně sledují vývoj a vyhodnocují plnění těchto cílů (na základě jejich výsledků jsou potom hodnoceny výzkumné týmy a instituce a je jim přidělováno další financování). V průběhu tohoto roku ustavil U.S. DoE dokonce tři „Centra excelence“, která (za jeho peníze) koordinují výzkum pro uhlíkové, chemické a metal-hydrátové vodíkové skladovací systémy. I když na cestě k efektivnímu využití vodíku se nalézá ještě řada fundamentálních překážek, odpovědní pracovníci jsou přesvědčeni, že stanovené cíle budou dosaženy.
Zvážíme-li že Spojené státy jsou státem s velmi liberální ekonomikou, je „vodíkový plán“ další zajímavá ukázka (po projektu Manhattan nebo dobytí Měsíce) jak dokáží být Američané v případě nutnosti pragmatičtí: neváhají sáhnout i k plánovacím metodám, které by jim mohla závidět nejedna centrálně plánovaná ekonomika! A záviděníhodné jsou potom i jejich výsledky!