Americká společnost American Superconductor dosáhla vynikajícího úspěchu, když se ji podařilo uvést na trh supravodivý vodič dlouhý sto metrů. Tvoří jej 4 mm široká páska z niklové slitiny, kterou pokrývá směsný oxidu ytria, baria a mědi. Při chlazení kapalným dusíkem jim může protékat proud až 140 A, což je přibližně 150 x více než běžným měděným vodičem stejného průřezu. 3000 metrů již bylo expedováno zákazníkům a prodej dalších 10.000 metrů se očekává do konce roku 2007. Zhotovení vodičů dlouhých a tenkých tvarů, tedy takových, které vypadají jako běžné dráty, je v případě supravodivých materiálů velmi komplikované. Standardní vodiče se dělají z kovů, které jsou tažné a kujné, dají se válcovat a vůbec se mechanicky dobře zpracovávají. Oproti tomu vysokoteplotní supravodivé materiály (vysokoteplotní v tomto případě znamená tak asi 100 K) z nejrůznějších oxidů svými vlastnostmi připomínají spíše keramiku, jejíž tvarování je obtížné. V American Semiconductors to vyřešili tak, že jednotlivá zrnka materiálu spolu na podložce velmi přesně lícují. Pro úplnost dodejme, že jde o druhý pokus uvést supravodivé vodiče na trh. První pokus se nevydařil kvůli příliš vysoké ceně produktu.
Dvourozměrný magnet
![Chanská neboli čínská modř (Han blue) a chanský neboli čínský purpur (Han purple), staročínské malířské pigmenty ze syntetického křemičitanu měďnato-barnatého. Na obrázku vidíme detail malby na stěně hrobky v Luoyang v provinci Henan z období Východních Chan, Podle Wen Wu, 1992 no.12 [Public domain]. Chanská neboli čínská modř (Han blue) a chanský neboli čínský purpur (Han purple), staročínské malířské pigmenty ze syntetického křemičitanu měďnato-barnatého. Na obrázku vidíme detail malby na stěně hrobky v Luoyang v provinci Henan z období Východních Chan, Podle Wen Wu, 1992 no.12 [Public domain].](https://archiv.akademon.cz/source/obr/hanbluepurple.jpg)
Pigment z křemičitanů barnato-měďnatých, který využívali k malbě čínští umělci před dvěma tisíci lety, je velmi zajímavá sloučenina, i odhlédneme-li od její barvy. Za teploty blízko absolutní nuly a v silném magnetickém poli v desítkách Tesla se objevuje velmi zajímavé magnetické chování. Jednotlivé vrstvy krystalu na sebe přestanou vzájemně působit, takže se látka chová jako soubor dvourozměrných magnetů naskládaných na sebe. U žádné jiné látky nebylo doposud něco takového pozorováno.
15.7.2019: Dvourozměrný magnet fungující i za normální teploty lze vytvořit na povrchu selenidu platičitého PtSe2 odstraněním některých platinových atomů. Tím na povrchu vzniknou vady krystalové mřížky a zároveň jednovrstevný magnetický materiál. Šéf výzkumného týmu prof.Andras Kis ze švýcarské École Polytechnique Fédérale de Lausanne doplňuje: „Jde o první případ magnetismu vyvolaného defekty ve dvourozměrném materiálu. Rozšiřuje to možnosti 2D feromagnetů na materiály, které by jinak výkonné prohlížeče databází přehlížely.“ Další dvourozměrné magnety vytváří grafen nebo jodid chromitý CrI3, který příliš rychle degraduje. Stabilní dvourozměrné magnety by se mohly dobře uplatnit ve stále více mikro mikroelektronice či zatím vznikající spintronice.
Pokroucené amidy

Amidové vazby jsou v chemii i biologii zcela běžné a v acyklických sloučeninách jsou většinou planární. Avšak v bicyklických laktamech jsou to vazby zkroucené, což ovlivňuje jejich stabilitu a reaktivitu. Když v roce 1938 profesor Rudolf Lukeš popsal struktruru 2-chinuklidonu, podnítil tím zájem řady chemiků o strukturu a syntézu například chininu a později i penicilinu. Následovalo šedesát let více méně neúspěšných pokusů o syntézu látek se „zkroucenou” amidovou vazbou, až nyní se v Kalifornii podařilo zavést novou metodu vycházející z reakcí, při nichž se uvolňuje molekulární dusík a tím se pohání syntéza deformovaného bicyklického jádra. Předpokládá se, že tyto reakce povedou i k lepšímu pochopení vlastností amidovývh vazeb.
Příprava na chemický útok

Přestože chemické zbraně použili teroristé zatím pouze jednou ve srovnání se stovkami, možná tisícovkami dalších útoků v celém světě, kdy sáhli po klasické trhavině, v New Yorku možnost chemického útoku nepodceňují. Vědci pracují na počítačovém modelu, který by popsal proudění vzduchu po městě. Za tím účelem provádějí v rámci Urban Disersion Project i praktické experimenty. Na několika lokalitách středního Manhattanu, konkrétně poblíž Rockefeller Center, na Times Square a ve stanici metra na rohu 50.ulice a Broadwaye, vypouštějí do vzduchu hexafluorid sírový a nižší perfluorované uhlovodíky, tedy neškodné plyny bez barvy a zápachu. Jejich pohyb po městě pak sledují pomocí 180 stacionárních detektorů a šesti pohyblivých instalovaných v dodávkových automobilech. Podrobné údaje o skutečném proudění vzduchu na úrovni jednotlivých ulic mohou být velmi důležité v případě teroristického útoku otravnými plyny, protože umožní mnohem lepší řízení záchranných prací.
Podrobnější rozbor možností teroristického útoku chemickými zbraněmi najdeme zde.