Spářením samičí ještěrky s třemi sadami chromosomů se samcem s typickými dvěma sadami lze vytvořit nový druh ještěrky. Několik výlučně samičích druhů obývá pouště v Novém Mexiku. Rozmnožují se asexuální parthenogenezí, ale spojení samičích druhů se samčími představiteli jiných druhů vedlo v minulosti k tvorbě triploidních druhů, jejichž potomstvo bylo sterilní. Pracovníci v Kansas City spářili jednu triploidní samičku ještěrky Aspidoscalis exsanguis (na obrázku, foto Vicente Mata-Silva) se samečkem druhu A. inornata a vytvořili tak nový druh ještěrky se čtyřmi sadami chromosomů. Tetraploidní ještěrky se pak asexuálně množily a vytvářely tak geneticky identické dceřiné potomstvo. Dcery se pak dále stejně množily, což ukazuje na možnost rozmnožování organismů s více než dvěma sadami chromosomů a zároveň ukazuje, jak vytvořit nový živočišný druh.
Maskovací plášť z červené krvinky
Již delší dobu se testují možnosti využití nanočástic pro transport účinných látek v organismu přímo na místo jejich působení. Další možnost, jak usnadnit pohyb nanočástic v krvi vyvinul tým profesora nanoinženýrství Liangfanga Zhanga z University of California v San Diegu. Na nanočástice navlékli membrány z červených krvinek, címž je ochrání před protilátkami.
akademon.cz 16.2.2013: Membránu bílých krvinek ke stejnému účelu užil lékařský tým z Methodist Hospital Research Institute v texaském Houstonu pod vedením Dr.Ennia Tasciottiho.
9.1.2014: Toxin alfa-hemolysin ze zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus) zamaskoval membránou červené krvinky tým Liangfanga Zhanga z University of California v San Diegu. Nejprve připravili nanočástici z polyperfluoroglutarové kyseliny, kterou pokryli membránou červené krvinky. Na takto upravené nanočástice působili molekulami zmíněného toxinu, který se zabudoval do membrány. Vznikla tak nová očkovací látka, účinnější než pouhý samotný denaturovaný toxin a netoxická. Její příprava je schematicky znázorněna na obrázku (Nanoparticle-detained toxins for safe and effective vaccination, Che-Ming J. Hu, Ronnie H. Fang, Brian T. Luk & Liangfang Zhang, Nature Nanotechnolog 8, 933-938 (2013)).
14.8.2019: Do membrány stažené z červené krvinky lze vpravit i celou bakterii, konkrétně známou rozměrnou střevní bakterii Escherichia coli. Zůstane tak dokonale skryta před všemi prostředky imunitního systému organismu.