Biomembrány jsou univerzální složkou všech buněk, bez nichž by nemohly existovat buňky jako takové, ani celá řada jejich vnitřních organel (jádro, mitochondrie, chloroplasty, endoplasmatické retikulum, Golgiho aparát atd.), které mají nejrůznější tvary. Nedávná počítačová simulace potvrdila, že zásadní úlohu v určování tvaru membrán a v jeho změnách hrají proteiny. Protože energie potřebná pro tyto poměrně velké změny v geometrii membrán je podstatně větší než vazebná energie mezi jednotlivými složkami (proteiny a lipidy), byl vysloven a potvrzen názor, že při určování tvaru membrán spolupůsobí interakce umožněná ohnutím membránových složek. Ukázalo se, že jakmile dojde k minimálnímu ohnutí membránové plochy, prudce se zvýší tendence k tvorbě shluků proteinů a následnému vytvoření váčků, jejichž poloměr odpovídá původnímu ohnutí membrány. Protože tady jde o obecný pochod, takové interakce fungují i mezi proteiny bez specifických vazebných oblastí.
Matky leguánků volí potomkům zbarvení
Mezi americkými leguánky pestrými najdeme vyznavače hned několika různých životních stylů. Někteří se skrývají a raději na sebe neupozorňují. Druzí jsou naopak agresivní a rádi se promenují na otevřených prostranstvích. Před predátory je chrání maskovací zbarvení hřbetu. Skrytě žijícím leguánkům se nejsnáze uniká pozornosti dravců, pokud jsou obdařeni mřížkovaným maskovacím vzorem. Agresivním samcům naopak vyhovuje podélné pruhování.
Geny pro zbarvení a chování nejdou ruku v ruce. Mohlo by se snadno stát, že mládě zdědí nevhodnou konstelaci, např. agresivní chování spolu s mřížkovaným vzorem. Matka tomu dokáže celkem pospěšně předejít. V závislosti na tom, s jakým samcem se páří a jaké chování od něj mláďata zdědí, zařídí potomkům ochranné zbarvení. Funkci genů pro zbarvení lze ovlivnit hlavními hormony. Zvýšená porce hormonů uložených do vajíčka zajistí mláďatům pruhy, nižší porce naopak mřížku. Matka „oblékne“ budoucí mláďata v souladu s tím, jaký život povedou.