Předpovídat výskyt velmi nebezpečné medúzy irukandji (irukandži) dokáže Lisa-ann Gershwin se svými kolegy z australského CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). Pod souhrnným pojmenováním irukandji rozumíme čtyři druhy drobných jedovatých medúz. Jejich velikost nepřesahuje centimetr kubický, leč jejich jed během 20 minut naruší srdeční stahy natolik, že bez lékařské pomoci zemřete. V důsledku kontaktu s tímto tvorečkem je v Austrálii ročně hospitalizováno 50 až 100 lidí. Vzhledem k nepatrné velikosti a úplné průhlednosti je nemožné se jim v moři vyhnout, pokud se tam vyskytují. Australští experti porovnali údaje o počasí se záznamy nemocnic a zjistili, že irukandji se v oblastí Velkého bradlového útesu vyskytuje v době, kdy výrazně zeslábne jihovýchodní monzun. Souvisí to s mísením mořské vody, které vítr způsobuje. O důležitosti popsaného výzkumu svědčí i fakt, že ze své domoviny u severoaustralského pobřeží se medúzy irukandji rozšířily na Britské ostrovy, Floridu a do japonských vod. Přestože jméno medúzy zní japonsky, pochází od původních obyvatel Austrálie kmene Yirrganydji, Irukandji ve starším anglickém přepisu. První případy otrav byly zaznamenány u nich. Irukandji druhu Malo kingi vidíme na obrázku, foto GondwanaGirl, Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License 1.2.
Skleněný ostrov
Sopečný výbuch na ostrově Pantelleria před 45 tisíci lety byl tak horký, že stavil celý povrch ostrova do podoby zeleného skla. Nezpůsobila to láva, ale neobyčejně horký výron plynů a sopečného popela, který se rychle rozptýlil po celém ostrově a jeho povrch stavil. Sklo bylo tak tekuté, že stékalo z výše položených míst do údolí. Jeho vrstva je místa stále rozeznatelná. Netřeba zdůrazňovat, že takovou apokalypsu sotva něco přežilo. Ostrov Pantelleria náleží Itálii a leží mezi Sicílií a Tuniskem, je 14 km dlouhý a 9 km široký. Jeho plocha dosahuje 83 km2. Současný vzhled ostrova vidíme na obrázku, foto Goldmund100, GNU Free Documentation License, Ver. 1.2, Wikimedia Commons.
Roztomilý stroječek
na provádění genových manipulací sestrojil Larry L. Howell a Quentin T. Aten se svými kolegy z Brigham Young University v utažském Provo . Jde o klasický příklad MEMS neboli mikro-elektronicko-mechanického systému. Můžeme si ho prohlédnout na obrázku (Rev. Sci. Instrum. 85, 055005 (2014); http://dx.doi.org/10.1063/1.4872077), který byl pořízen elektronovým mikroskopem. Kaučuková kulička uprostřed nahrazuje buňku. DNA se do ní vpraví hrotem v pravé dolní části obrázku. Na jeho špici se přichytí pomocí elektrostatických sil. Velikou výhodou proti dosud užívané mikropipetě je, že do buňky nepronikne spolu s DNA žádná voda, která ji může i zahubit.
Hbitou robotickou ručku,
která dokáže chytit předmět v letu, sestrojili experti ze švýcarské École polytechnique fédérale de Lausanne pod vedením Aude Billard. Paži se třemi klouby dlouhou 1,5 m na konci s rukou se třemi prsty a palcem řídí software, který se správné pohyby naučí sám během tréninku. Její fungování a učení si můžeme prohlédnout na tomto videu.
Vytiskněte si plyšáka!
Aditivní technologie neboli 3D tisk umožňují vytvářet předměty z pevných materiálů, jako jsou plastické hmoty nebo kovy. Prof.Scott E.Hudson se svými kolegy z Carnegie Mellon University a Disney Research Pittsburgh sestrojil zařízení, které spojuje šicí stroj s technologií 3D tisku. Vychází se ze silného vlákna, ze kterého jehla rychlými pohyby vytahuje jednotlivá vlákénka, jimiž spojuje vlákna navzájem. Tady si můžeme prohlédnout, jak vzniká plyšový medvídek. Na obrázku (Scott E Hudson, Carnegie Mellon University a Disney Research Pittsburgh) vidíme detail jeho vytištěné hlavičky. Požadovaný tvar se jako při 3D tisku zadává jako počítačový soubor.