Virový protein hemaglutinin (HA) zprostředkovává vazbu viru na specifické buněčné receptory, ale změny v HA, které umožňují vazbu na lidské receptory, byly považovány za nedostatečné pro přenos H5N1 dýchacím traktem fretek, které jsou nejbližším modelem pro přenos viru mezi lidmi. Ukazuje se však, že pouhé čtyři mutace jsou potřebné pro přenos mezi fretkami viru obsahujícího H5HA a zbývajících genů pandemického viru H1N1. Další adaptace v jiných ptačích virech by byly zřejmě nutné pro zprostředkování přenosu úplného ptačího viru H5M1 mezi savci, ale lidské viry H1N1 a H5N1 jsou geneticky kompatibilní a výskyt virů obsahujících H5HA by mohl způsobit pandemii, protože lidé nemají imunitu k virům H5.
Protilátky ovlivní vodivost
Nový, jednoduchý senzor pro zjišťování stop veterinárního antibiotika enrofloxacinu v mléku zhotovil australský tým pod vedením prof. J. Justina Goodinga. Enrofloxacin se využívá v zemědělství a může vstupovat do potravního řetězce. Do zkoumaného vzorku se přidají magnetické nanočástice na jejichž zlatém povrchu jsou přichyceny protilátky proti sloučenině, již chceme stanovat. Ty s ní zreagují a uvolní se tak z povrchu nanočástic. Nanočástice neizolované vrstvou protilátek magnetické pole uspořádá do větších struktur, které podstatně sníží odpor roztoku. Citlivé impedanční měření vodivosti pomocí zlatých elektrod může určit až jeden nanogram antibiotika v litru mléka. Na tomto principu bude možné sestrojit senzor prakticky na všechny sloučeniny, proti nimž existují protilátky.
Jak dostat bílkoviny do buňky
Léky založené na proteinech se jen těžko dostávají do cílových buněk. Pracovníci University of Madison ve Wisconsinu usnadnili jejich vstup připojením modifikované kyseliny borité s vysokou afinitou k cukrům běžně připojeným k proteinům; cílem bylo připojit benzoxaborol k RNáze A. Tento enzym zabíjí buňky, do kterých vstupuje a tím usnadňuje jejich detekci. Buňky křečků pohlcovaly protein s benzoxaborolem až pětkrát rychleji než bez tohoto bórového derivátu.
Udržování auxinu na místě
Auxiny jsou klíčové hormony regulující růst a vývoj rostlin. Směrovaný transport auxinů mezi buňkami je zprostředkován přenášeči nazývanými PIN. J. Kleine-Vehn a spolupracovníci nyní identifikovali nový přenášeč auxinů nazvaný PILS, umístěný v endoplasmatickém retikulu. Tyto přenášeče regulují intracelulární hromadění auxinů a jeho metabolismus a udržují tak auxinovou homeostázu. To naznačuje, že kompartmentace auxinů je důležitá pro vývojové pochody.
Parazita zastaví parazit
O parazitické houbě Ophiocordyceps unilateralis, jež ze stromového mravence Camponotus leonardi udělá poslušnou loutku, se v poslední době psalo hojně i česky. Stručně řečeno houbou nakažený mravenec se přesune na vhodné místo, zakousne se pořádně do listu a zemře. Houba pokračuje v růstu uvnitř jeho těla, prorazí zevnitř zadní část hlavy a venku vytvoří plodnici, jejíž smrtící výtrusy pokryjí plochu přibližně jednoho metru čtverečního. Ze stop na zkamenělých listech lze usuzovat, že takto pospolu žijí mravenci a houba 48 milionů let. David P. Hughes z Penn State University se svým mezinárodním týmem z USA, Thajska a Dánska nyní objasnil, proč tak agresivní houba svého hostitele doposud nevyhubila. Způsobuje to jiná parazitická houba, která napadá Ophiocordyceps unilateralis a zabraňuje ji ve vytvoření spór. Foto Pontoppidan a kol., PLoS ONE. 2009; 4(3): e4835.
14.6.2017: Parazitické houby představují pro hmyz značné nebezpečí. Kvůli úspěšnému rozšíření spor zvládly nejrůznější úskoky nejen na mravence. Houba Eryniopsis lampyridarum napadá severoamerického brouka Chauliognathus pensylvanicus z čeledi páteříčkovitých (Cantharidae). Krátce před smrtí zatne kusadla do svrchní části květu a nepustí se. Zhruba den poté se mu rozevřou krovky. Pokud jde o samičku, z hlediska kolem letícího samce vypadá, jakoby se chystala k páření. Sestoupí na ni a okamžitě se nakazí smrtelnou houbou. Nepřekvapí, že houba E. lampyridarum patří do čeledi hmyzomorkovitých (Entomophthoraceae).
9.11.2017: Velmi zajímavé je, že parazitická houba Ophiocordyceps unilateralis vůbec nenapadá nervová ganglia nakaženého mravence. Prorůstá svaly a uvnitř jeho vnější kostry vytváří trojrozměrnou síť, která chemickým působením řídí nebohou oběť zejména převzetím kontroly fungování některých genů. Obrůstání vláken svalových houbovými najdeme na videu. Nejprve přichází série 1.000 mikroskopických zobrazení 50 mikrometrů vzdálených řezů část těle napadeného jedince druhu Camponotus castaneus (angl. carpenter ant). Z nich vytvořenou animaci shlédneme ve druhé části videa. Svalové vlákno je červené, houbová žlutozelená.
Nové drogy
Ročně se v Evropě objeví 30 až 40 nových návykových látek, které se zpravidla prodávají asi v dvou stech internetových obchodech. Jednou z nich je i methoxetamin (2-(3-methoxyfenyl)-2-(ethylamino)cyklohexanon), jehož výzkumem se právě zabývají experti z Hospital del Mar v Barceloně. Ovlivňuje zrakové a sluchové vnímání, má silné halucinogenní účinky a zvyšuje smysl pro humor. Připravuje se zpravidla v utajovaných laboratořích. Přestože jeho další možné vedlejší účinky nejsou známy, řada lidí neváhá ho užívat. Vzhledem k tomu, že zakázanou návykovou látkou je teprve ta, kterou za ni prohlásí zákon, zákonodárci jsou sotva schopni udržet krok s možnostmi moderních technologií.
Očkování proti kouření
Bostonská společnost Selecta Biosciences provádí na lidech klinické testy své vakcíny SEL-068 proti nikotinu. Přestože nikotin je jen jednoduchá organická molekula a nikoliv komplexní virus, princip fungování je obdobný. Vakcína vyvolá v krvi tvorbu protilátek, které se naváží na molekuly nikotinu a zabrání tak jejích průniku do mozku. Kouření by nemělo žádné účinky, takže by k němu kuřáci nebyli motivováni a sami by přestali. Základem nové vakcíny jsou nanočástice, tvořené biologicky kompatibilním materiálem, v němž jsou zabudované molekuly, proti nimž je třeba vytvářet protilátky. Tímto způsobem lze vytvářen očkovací látky proti nejrůznějším patogenům.
Stanislav Nedvěd 17.12.2012: Je možné se seznámit s možností vakcinace v České republice?