Zcela nedávná analýza deseti tropických nemocí a patnácti chorob mírného pásma (např. vzteklina, horečka ebola, horečka dengue) ukázala, že zvířata byla zdrojem většiny významných lidských chorob, přenášených přímým dotykem s nakaženými zvířaty, Bylo navrženo, aby pracovníci v zoologických zahradách a veterináři zabývající se divokými zvířaty podstoupili pravidelnou kontrolu co do přítomnosti nově se objevujících patogenů.
Gen pro velikost rýže
Tak přece jen slapové síly?
Před nedávnem jsme přinesli zajímavou zprávu o mechanismu, který vytváří gejzíry vodní páry v oblasti jižného pólu Saturnova měsíce Enceladus (viz akademon.cz 14.3.2007) a už je tu nová teorie. Podle původních výpočtů jsou slapové síly nedostatečné pro vytvoření takového množství tepla. Nicméně Doc.Francise Nimma, z University of California v Santa Cruz tyto výpočty revidoval a dospěl k závěru, že pokud působí v oblastí zlomů, tření jejich ploch o sebe se může uvolnit dostatek energie. Dle jeho názoru vzniká ve zlomech sublimací přímo zmrzlá vodní pára, která proudí ven. Obchází tak nutnost vzniku kapalné vody, což je vlastně energeticky nejnáročnější krok.
7.11.2017: Další zpřesňující výpočty ukázaly, že dostatek tepla pro udržení kapalného oceánu pod ledovým příkrovem Enceladu nejspíše vzniká i díky slapovým pohybům vody v porézních horninách. Díky této obdobě přílivu a odlivu vzniká výkon 10 GW, což představuje významný příspěvek k ohřívání Saturnova měsíce. Pro jeho udržení ve stávajícím stavu je třeba více než 20 GW.
Durian bez zápachu
O tropickém ovoci durianu je známo, že před dosažením zralosti je tuhý a nechutný, po překročení zralosti pak úžasně páchne, takže je použitelný pouze dva až tři dny, kdy je zralý a nesmírně lahodný. Thajští vědci nyní vyvinuli durian, který vůbec nezapáchá a bude tedy povoleno ho používat i na recepcích a v letadlech.
27.1.2017: Analýza, kterou provedli Jia-Xiao Li, Peter Schieberle a Martin Steinhaus z Deutsche Forschungsanstalt für Lebensmittelchemie, ukázala, že typický zápach durianů, plodů durianu cibetkovitého (Durio zibethinus) vytvářejí přednostně ethyl (2S)-2-methylbutanoát a 1-(ethylsulfanyl)ethan-1-thiol. Jejich struktury vidíme na obrázku.
2.3.2020: Předchůdcem sloučeniny vytvářejících pach durianu je neobvyklá aminokyselina ethionin (angl. ethionine), jejíž chemickou strukturu vidíme na obrázku. Působením enzymů z něj vzniká ethanthiol CH3CH2SH a další obdobné sloučeniny. Spoluautorka výzkumu Nadine S.Fischer z Technische Universität München uvádí: „Naše zjištění naznačují, že během dozrávání ovoce uvolňuje z ethioninu zápach specifický rostlinný enzym. To je v souladu s naším pozorováním, že během zrání ovoce roste nejen koncentrace ethioninu v dužnině, ale současně i koncentrace ethanthiolu. To vysvětluje, proč zralý durian vydává extrémně silný zápach.“
Počítačový model pouti do Mekky
Němečtí vědci se zabývají studiem turbulence davu lidí a již doporučil vládě Saudské Arábie několik opatření, která mají zvýšit bezpečnost poutníků při tradiční náboženské pouti do Mekky. Té se každoročně účastní na dva miliony věřících a právě události loňského ledna, kdy dav umačkal na 300 lidí, vedly saudské úřady k rozhodnutí zabývat se otázkami bezpečnosti při obřadu Hadždž. Pracovníci Drážďanské univerzity na základě videozáznamů pohybu davu zhotovili počítačový model, který identifikuje nebezpečné turbulence, jež mohou vést až ke smrtelným úrazům. Zjistili, že základem nebezpečných vln vedoucích až k umačkání jednotlivců může být panika i jen jediného člověka. Na základě jejich návrhu již byly provedeny úpravy v okolí mostu Džamarat, kde k tragickým událostem došlo, jež směřují ke zlepšení plynulosti proudění davu.
11.1.2019: Další výzkum pohybu davu ukázal, že podléhá zákonům hydrodynamiky. Docela dobře ho vystihuje vhodně upravená Navierova-Stokesova rovnice popisující proudění tekutin. Vyplývá to z pohybu závodníků při hromadném maratonském běhu v Chicagu. V Praze to nejspíš platí rovněž. Jde o tzv. polarizovaný dav, tj. dav pohybující se daným směrem.