R. D. Briceno z Universidad de Costa Rica a W. G. Eberhard ze Smithsonian Tropical Research Institute analyzovali pohyb pavouků po jejich síti a objasnili, proč se nepřichytí na vlastní lepivá vlákna. Pohybují se takovým způsobem, aby omezili počet doteků svých nohou s vlákny na minimum. Plochu kontaktu s vláknem ještě omezují pomocí drobných, hustých chloupků na svých nohách. Je zajímavé, že obdobným způsobem můžeme dosáhnout naopak větší přilnavosti k podkladu (viz akademon.cz 21.4.2004 a 17.7.2003). Zřejmě závisí na tlaku na podložku. Navíc ještě využívají chemického antiadhezního pokrytí nohou. Foto Smart Mater. Struct. 13 512.
Pizzou proti rakovině
Dr. Supriya Bavadekar z americké Long Island University studuje působení karvakrolu na buňky rakovinného bujení prostaty. Prokázalo se, že tato sloučenina u nich spouští buněčnou smrt neboli apoptózu. Karvakrol je podstatnou chuťovou složkou byliny dobromysli obecné (Origanum vulgare L.), která pod jménem oregán (oregano) je nezastupitelným kořením při přípravě pizzy.
Santorini se probouzí
Po 60 letech klidu vulkán na ostrově Santorini, který vybuchl začátkem 16. století před n.l. a ovlivnil tak úpadek krétské civilizace, se zřejmě pomalu probouzí k životu. Hlavní kráter na ostrově Théra, jak zní jiné jméno Santorini podle jeho hlavního města, se v posledních letech rozšiřuje až o 18 cm ročně, zřejmě díky expanzi zdroje magmatu přibližně 4 km pod zemským povrchem. Může to znamenat předehru k drobné erupci, i když podobné chování jiných vulkánů k žádné erupci nevedlo. Foto NASA.
7.7.2019: Vizualizace rezervoáru magmatu pod egejským ostrovem Santorin, který geologové vytvořili pomocí zvukových vln.
Nový druh obrovské vosy
Během expedice na jihovýchodě indonéského ostrova Sulawesi objevila prof.Lynn Kimsey z University of Californina v Davisu nový druh samotářské vosy z čeledi kutilkovitých. Stejný druh objevil zároveň v muzejních sbírkách i jejich kurátor Michael Ohl z berlínského Museum für Naturkunde. Ležel tam nepopsán od roku 1930, kdy byl sebrán při expedici na ostrov Celebes, jak se tehdy Sulwawesi říkalo. Druh Megalara garuda, jak jej objevitelé pojmenovali, je neobvykle velký – sameček dosahuje až 3,3 cm. Jeho nezvykle velká kusadla slouží k uchopení samičky při páření. Další podrobnosti z jejich života nejsou známy. Lze předpokládat, že jako ostatní kutilky samička žihadlem ochromí hmyz, který pak slouží jako živá zásobárna potravy pro její larvy. Foto Dr.Lynn Kimsey, Dr.Michael Ohl.