Skupina fyziků z americké Ames Laboratory studuje supravodiče o složení XFe2As2, kde X značí vápník, barium, stroncium nebo europium. Při svých nedávných experimentech zjistili, že se při působení magnetického pole chovají jinak, než ostatní typy. Vystavíme-li supravodič nízkému magnetickému poli, které neničí jeho supravodivé chování, proniká jen do velmi malé hloubky materiálu. Závislost hloubky průniku magnetického pole na teplotě přináší informace o vlastnostech Cooperových párů elektronů, jež zodpovídají za supravodivé chování. Vypadá to, jakoby se ve studovaných polovodičích vyskytovaly dva typy těchto párů, což dosud pozorováno nebylo. Supravodiče na bázi arsenidů železnatých jsou i vzhledem ke své nízké anizotropii nadějnými kandidáty pro supravodivý přenos elektřiny.
Čichám, čichám rakovinu
Složení našeho dechu prozradí, zdali naše plíce postihla rakovina. Jde o tak výrazné změny, že je ucítí i pes. Hossam Haick se svými kolegy z Izraelského ústavu technologie v Haifě sestrojili senzorové pole, kde bázi deseti tranzistorů FET tvoří uhlíkové nanotrubice. Každý z nich pokrývá jeden typ nepolární organické látky, na kterých se zachycují vydýchávané organické molekuly, jejichž složení se při plicní rakovině změní. Způsobí tím změnu vodivosti uhlíkových nanotrubic. Protože tvoří bázi polovodičového tranzistoru, ten tuto změnu ještě zesílí. Strukturu uhlíkových nanotrubic vidíme na obrázku (obr. Institute of Physics).
Dr.Silvano Dragonieri z italské Bariské univerzity studuje možnosti diagnózy plicních onemocnění analýzou dechu pomocí komerčního zařízení Cyranose 320 společnosti Smiths Detection, které pracuje s integrovaným senzorovým polem z 32 senzorů.
26.5.2016: Analýza vydechovaného vzduchu kvůli diagnostice funguje i u delfínu. Vzhledem k tomu, že mají jako všichni kytovci nozdry nahoře na hlavě, probíhá poněkud jinak než u nás. Na obrázku (A.A.Aksenov et al., Metabolite Content Profiling of Bottlenose Dolphin Exhaled Breath, Anal. Chem., 2014, 86 (21), pp 10616–10624, DOI: 10.1021/ac5024217) vidíme zařízení k odběru vzorků zkoumaného vydechovaného vzduchu, které zkonstruoval tým Cristiny E.Davis z University of California V Davisu. Zkoušejího na delfínu skákavém Tursiops truncatus.
Na ČVUT v Praze byla založena Fakulta informačních technologií
Tisková zpráva ČVUT:
Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze souhlasil 22. dubna 2009 s vytvořením nové fakulty ČVUT – Fakulty informačních technologií (FIT). Nová fakulta bude mít sídlo v dejvickém areálu ČVUT, nejprve v Masarykově koleji ČVUT (Thákurova 1, Praha 6), poté v prostorách vzniklých redislokací součástí v souvislosti s výstavbou Nové budovy ČVUT.
Jak FIT vznikala: Projekt založení nové informatické fakulty inicioval v březnu 2008 rektor ČVUT prof. Ing. Václav Havlíček, CSc., když pověřil prof. Ing. Pavla Tvrdíka, CSc., vedením a koordinací všech nezbytných aktivit tak, aby nová fakulta mohla zahájit svoji činnost od začátku akademického roku 2009/10.
Během roční práce na projektu byly splněny všechny zákonné náležitosti vytvoření nové fakulty. V říjnu 2008 Akademický senát ČVUT projednal souhlasně program pro připravovanou fakultu. V lednu 2009 Vědecká rada ČVUT schválila akreditační materiály pro bakalářský studijní program Informatika a v dubnu 2009 Akreditační komise ČR vyslovila souhlas se zřízením fakulty a s udělením akreditace bakalářského studijního programu pro tuto fakultu.
Proces emancipace informatiky manifestovaný vznikem samostatné fakulty zaměřené na informatiku proběhl v minulých letech na stovkách univerzit po celém světě i v ČR (FIT VUT Brno). Specifikum FIT ČVUT je v tom, že od samého začátku vzniká jako celek odborně pokrývající HW i SW, což se ve světě typicky nevyskytuje.
Proč nová fakulta: Nová fakulta je podle rektora ČVUT nezbytná pro výchovu potřebného počtu vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro rozvoj informačního průmyslu a služeb v ČR i v Evropě.
„Důvodem založení fakulty byl souběh několika významných okolností,“ říká prof. Tvrdík. „ČVUT jako nejvýznamnější technická univerzita v Česku má ve svém dlouhodobém záměru zařazenou informatiku jako jeden z prioritních směrů rozvoje. Je také nutné reflektovat, že informatika se ve 21. století stala uznávaným samostatným VŠ oborem v oblasti výzkumu i vzdělávání.“
FIT se chce stát moderní informatickou fakultou, začleněnou do sítě evropských informatických fakult a škol a připravenou ke spolupráci s ICT průmyslem. Projekt vytvoření fakulty podpořilo v průběhu minulého roku několik významných ICT firem (Asicentrum, Comguard, Fujitsu Siemens Computers, IBM, HP, Microsoft, O2, Oracle, Sabris, Sun Microsystems, T-Mobile) a sdružení SPIS. „S těmito a dalšími firmami budeme připravovat modely oboustranně prospěšné spolupráce,“ doplňuje prof. Tvrdík.
Jaká bude forma a obsah studia: FIT se bude v souladu s tradicí a zkušenostmi zakládajícího týmu z dnešní katedry počítačů zaměřovat na čistou informatiku v celé její šíři. Připravovaný bakalářský studijní program se člení do šesti oborů se společným prvním rokem studia. Tyto obory zahrnují spektrum od Teoretické informatiky až po Web a multimédia. Společnou teoretickou část programu Informatika tvoří matematické předměty, teoretická informatika, výuka architektur ICT systémů a ekonomicko-společenské disciplíny.
Žádoucí informatické dovednosti a potřebné znalosti mohou studenti získat absolvováním oborových předmětů jednotlivých oborů v průběhu 2. a 3. ročníku. Studenti budou mít možnost si zapisovat předměty různých oborů s tím, že absolvent získá diplom, který je dán mírou shody s určeným obsahem oboru a volbou tématu bakalářské práce. Tento systém dovoluje i snadnou realizaci individuálního mezioborového studia.
Studenti mají navíc úplnou volitelnost v rozsahu 20% předmětů. Vybírat lze z nabídky libovolné fakulty ČVUT, samotná FIT bude nabízet široké portfolio volitelných předmětů zaměřených na nejvýznamnější a nejmodernější informační technologie (Java, C++, C#, .NET, SQL, Python, Ruby, XML, XLST, AJAX, PHP, TCP/IP, VoIP, Unix, Linux, EDI, OpenMP, atd.). Na jejich výuce se budou podílet rovněž špičkoví odborníci z průmyslové praxe.
Program byl navržen s přihlédnutím k celosvětově uznávaným doporučením Computing Curricula zpracovaným ACM a IEEE Computer Society a je srovnatelný s kvalitními programy významných evropských univerzit. Je plně kompatibilní s evropským kreditním systémem (ECTS), takže studenti mohou bez problémů vyjíždět na studijními pobyty na evropské univerzity, se kterými má ČVUT dohodu o výměnných pobytech Erasmus/Socrates/Athens.
Podrobnější informace o připraveném programu najdete na http://novyprogram.informatika.cvut.cz/.
Jak se uplatní absolventi FIT: Na uvedené stránce je možné nalézt i profily absolventů jednotlivých oborů a možnosti jejich uplatnění. Výhodou absolventů bude velmi solidní teoretický základ, který umožňuje značnou flexibilitu z hlediska uplatnění na trhu práce. Mohou např. pracovat na pozici SW tester, programátor-analytik, Java programátor, programátor PHP/SQL, C++ programátor, správce sítě, Learning System Expert, Web designer, HW designer nebo IT Specialista, apod. Absolventi kromě toho budou moci pokračovat na magisterském studiu na FIT ČVUT, jiné fakultě ČVUT nebo na kterékoli univerzitě ve světě (při splnění jazykových předpokladů).
Jak se bude FIT dále rozvíjet: Plán rozvoje FIT předpokládá postupný nárůst počtu studentů bakalářského studijního programu Informatika na celkem 2200 studentů. Do dvou let bude připravena akreditace navazujícího magisterského programu Informatika (s titulem Ing.) a dále programu doktorandského (Ph.D.).
Nově akreditovaný bakalářský studijní program připravil kolektiv zahrnující téměř všechny pracovníky dnešní katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT, kteří také tvoří personální základ FIT. Jedná se o kolektiv, který má s výukou informatiky dlouholeté zkušenosti. Katedra počítačů letos slaví 45 let své existence a vychovala tisíce absolventů, kteří pracují na školách, ve státní správě, ve výzkumných ústavech a v ICT průmyslu na všech úrovních.
Další informace o nové fakultě mohou zájemci nalézt na http://www.fit.cvut.cz/
Období sucha běžnou součástí klimatu
Studie jezerních sedimentů v Ghaně, které provedl tým geologů a klimatologů vedený Jonathanem Overpeckem z University of Arizona spolu s Timothy Shanahanem z University of Texas v Austin, ukázaly, že desítky až stovky let trvající sucha nejsou současnou výjimkou, ale běžnou součástí tamního klimatu v posledních 3.000 letech. Vyšší obsah izotopu kyslíku 16O v uhličitanových usazeninách značí deštivější období, více 18O znamená sušší periodu, protože se hůře odpařuje. Tento klimatický model dobře korelovat s údaji o obsahu hliníku, draslíku, křemíku a železa, kterých je v deštivých obdobích v sedimentech více, protože jejich vyplavování z hornin je intenzivnější. Nejčastější délka suchého období je 30 až 40 let a souvisí s celkovou cirkulací vzduchu nad severní Afrikou a přilehlou částí Atlantiku.
Diamantový tranzistor
Dr David Moran z University of Glasgow sestrojil tranzistor, jehož báze o délce pouhých 50 nm je zhotovena z polovodivého diamantu. Jde zatím o nejmenší tranzistor na světě využívající této již dříve vynalezené technologie. Čistý diamant elektrický proud nevodí, avšak při vhodném znečištění se stává polovodičem. Mechanicky je velmi stabilní, takže ho lze využít až do terahertzových frekvencí. Právě čím menší báze tranzistoru je, tím je rychlejší a tím při vyšších frekvencích může fungovat. Výhodou je i jeho vysoká tepelná vodivost zabraňující přehřátí. Diamant sám vyrobila britská společnost Element 6 chemickou depozicí z par.
Stroje berou práci už i vědcům
Prof.Ross King se svými lidmi z britské Aberystwyth University sestrojili robota, který samostatně odhalil nový poznatek. Adam, jak se nový systém jmenuje, tvoří počítače nadané umělou inteligencí spolu s automatizovanou genetickou laboratoří. Adam nejprve na základě dostupných poznatků vytipoval gen, který by mohl kódovat strukturu jednoho z enzymů kvasinky Saccharomyces cerevisiae, což je běžná pivní kvasinka od antických časů využívaná při kvasných procesech v pekařství a pivovarnictví. Rovněž je to oblíbený modelových organismus genetiků. Adam pak navrhl a provedl experimenty, které tuto hypotézu potvrdily. Správnost jeho závěrů prověřili vědci vlastními samostatně prováděnými pokusy.
Zůstává nejasné, nakolik budou stroje schopné skutečně tvůrčí práce. Víme, že strukturu enzymů kódují geny a rovněž již dávno před Adamovým zrozením vědci znali, jakým způsobem tyto vztahy zkoumat a prokazovat. Robot tedy zopakoval tisíckrát ověřené postupy pro dosud nezkoumané látky. Je obdivuhodné, že stroj dokáže samostatně něco takového, ale vědci se o práci zatím bát nemusí. Těžko předpovídat, čeho dosáhne umělá inteligence v budoucnu. Desítky let jsme byli mylně přesvědčeni, že počítač nikdy neporazí člověka v šachu.A konstruovaný výzkumný robot další generace, Eva, má být ještě bystřejší.
25.2.2015: Robot Eva již je v pilné práci a testuje sloučeniny, které mohou účinkovat proti malárii a dalším tropickým nemocem. Prohlédnout si ji můžeme na snímku (foto University of Manchester).
Zajímavé projekty AV ČR
Hormony nejsou výsadou člověka a zvířat. Své hormony, tedy látky regulující fyziologické a vývojové pochody, mají i rostliny. V současné době se účastníme projektu, který zkoumá hormony u mechu Physcomitrella patens (čepenka odstálá). Čím je tento druh pro biology zajímavý?
Čepenka je vynikající pokusný organizmus. Především patří k několika málo dosud známým experimentálním rostlinám, u nichž lze cíleně pozměňovat nebo „vypínat“ konkrétní geny, a tak poznávat jejich funkce. Takto získané informace mohou být v budoucnu užitečné pro zemědělskou praxi či medicínu. Studium čepenky také pomáhá pochopit evoluci rostlin, které se po výstupu na souš rozdělily na mechorosty a cévnaté rostliny (zahrnující kapraďorosty a rostliny semenné).
Důležitými hormony cévnatých rostlin jsou cytokininy. Tyto látky mimo jiné stimulují buněčné dělení, podporují rašení pupenů nebo zpomalují stárnutí listů. Jaké účinky ovšem mají u mechů? A jak se cytokininy a jejich regulační funkce měnily během evoluce?
Odpovědi společně hledají tým z Univerzity v Hamburku a laboratoře v Ústavu experimentální botaniky AV ČR: Laboratoř hormonálních regulací u rostlin v Praze a Laboratoř růstových regulátorů v Olomouci (společné pracoviště s Univerzitou Palackého).
U čepenky objevili vědci široké spektrum dvaceti cytokininů. Zastoupení jednotlivých látek je podobné jako u zelených řas, tedy evolučních předků suchozemských rostlin. Identifikovali také hlavní biochemickou dráhu pro tvorbu cytokininů a zjistili, že je jiná než u semenných rostlin.
Funkce cytokininů u čepenky se zkoumala dvěma způsoby. První byl „klasický“ – přidání syntetického cytokininu k rostlinám. Druhá metoda byla důmyslnější: do genetické informace čepenky jsme vnesli gen pro enzym odbourávající cytokininy, čímž jsme vytvořili rostlinky se sníženou hladinou těchto hormonů.
Oba postupy potvrdily, že cytokininy podporují tvorbu pupenů na vláknitém prvoklíčku. Z těchto pupenů pak vyrůstají mechové rostlinky. Dále se zjistilo, že cytokininy jsou důležité pro správný růst prvoklíčku a vznik pohlavních rozmnožovacích orgánů. Oddalují rovněž stárnutí rostlin.
Je tedy zřejmé, že cytokininy výrazně ovlivňují vývoj čepenky. Stavba těla tohoto mechu je jednodušší než u cévnatých rostlin, takže jej lze využít jako výborný experimentální model pro studium růstu a vývoje. Získané poznatky pomohou biologům při výzkumu jiných rostlinných druhů – včetně důležitých zemědělských plodin.
Další informace můžeme najít na stránkách Ústavu experimentální botaniky.