Jde o organely nalézané v některých anaerobních a mikroaerofilních organismech jako Entamoeba histolytica nebo Giardia intestinalis. Podobně jako mitochondrie mají dvojitou membránu a proteiny se do nich dopravují pomocí cílové sekvence aminokyselin stejně jako do mitochondrií. Detailní studie byla nyní provedena na mikrosporidiích, což jsou specializovaní intracelulární paraziti různých eukaryontních organismů včetně člověka. Dlouho byly považovány za rané stadium evoluce jaderných buněk před nástupem mitochondrií. Výzkum však ukázal, že genom mikrosporidií kóduje několik složek mitochondriálního Fe-S-aparátu. Ve dvou analyzovaných mikrosporidiích se složky tohoto aparátu vyskytují v mitosomech, jiné jsou přítomny v cytosolu. Zdá se, že hlavní rolí mitosomů je biosyntéza cytosolových Fe-S-proteinů, včetně Nar1 a Rli1, které jsou esenciální pro přežití buněk.
Krutá plíseň
Obchod s africkou žábou drápatkou vodní (Xenopus laevis), často pro vědecké účely, zřejmě vedl k rozšíření patogenní houby Batrachochytrium dendrobatidis z podtřídy Oomycetes, která ničí populace obojživelníků. Houba nyní postihuje přes 100 jejich druhů a její vliv na vymírání obojživelníků byl zaznamenán na Aljašce a několika státech na severozápadě USA, v celé Jižní Americe kromě oblasti na západ od And, ve Velké Británii, Španělsku, Jihoafrické republice, Tanzánii, Japonsku, Austrálii, na Filipínách a na Novém Zélandě. Je ovšem pravděpodobné, že k vymírání žab dochází i v dalších zemích, kde není prováděn dlouhodobý systematický výzkum.
8.3.2016: Deuknam Am a Bruce Waldman ze Soulské národní univerzity zjistili, že houba Batrachochytrium dendrobatidis podstatně ovlivňuje chování infikovaných samečků rosničky japonské (Hyla japonica). Nakažení samci vydávají delší a častější kopulační volání, takže se snáze páří. Problém je, že při tom samičku nakazí a pro obojživelníky smrtelná parazitická houba se tak šíří dál. Zatím není jasné, jak je tomu u ostatních nakažených druhů obojživelníků.
Rosničku japonskou (Hyla japonica) a její volání uvidíme a uslyšíme na tomto videu.
Využití polymerních pěn pro separaci, skladování a absorpci vodíku
Světová spotřeba energie se zvětšuje rychlým tempem. Tento nárůst je třeba alespoň zčásti pokrýt pomocí nových, rozsáhlých a obnovitelných zdrojů energie, které neprodukují škodliviny. Příspěvkem k řešení nastolených otázek by mohl být rozvoj vodíkové energetiky.
V této souvislosti je zapotřebí vyřešit problém skladování a separace vodíku. Vhodným materiálem pro tyto účely se jeví polymerní pěny s nekomunikujícími póry (tj. s uzavřenými buňkami). Každá buňka představuje miniaturní tlakový zásobník, který je plněn pronikáním plynů skrze svou stěnu. Přitom různé plyny procházejí stěnou různě rychle, a ta tak současně působí jako separační membrána. Blok extrudovaného pěnového polystyrenu (XPS) s paralelními kanály je schopný separovat vodík ze směsi plynů a současně jej skladovat. Pěnový membránový zásobník tohoto typu by měl vyrovnávat rozdílnou rychlost produkce (biotechnologicky vyráběného) vodíku a jeho spotřeby v palivovém článku. Struktura expandovaného polystyrenu (EPS) tvořená vzájemně slepenými perličkami umožňuje absorbovat vodík z jeho směsí. Směs plynů protéká mezi perličkami, přičemž vodík, jenž se vyznačuje nejvyšší permeabilitou, přednostně plní uzavřené buňky uvnitř perliček a jeho koncentrace ve směsi klesá. Vodík je v perličkách zadržen do doby, než jeho parciální tlak vně perliček poklesne. Po snížení tlaku v zařízení se absorbovaný vodík uvolňuje z polymerní pěny a je možné ho jímat pro další použití, přičemž je jeho koncentrace vyšší než v původně přiváděné plynné směsi.
Takovéto moduly z polymerních pěn integrujeme do aparátu, který je schopen biotechnologicky produkovat vodík, zkoncentrovat jej a pak z něj vyrábět elektřinu v palivovém článku. Tento aparát by mohl být s výhodou využíván v autonomních jednotkách, jako je osamělá farma nebo kosmická stanice. Zpracovával by biologický odpad a poskytoval elektrickou energii.