Kosmická sonda Kepler odpálená v roce 2009 měla za cíl objevit skalnaté planety okolo Slunci podobných hvězd. Mnoho set takových exoplanet jsou horké, Jupiteru podobné planety blízko svých mateřských hvězd. Loni se podařilo objevit exoplanety velikosti Země a nyní planetu o hodně menší než Merkur, označenou Kepler-37b; je velká jako Měsíc, obíhá kolem své hvězdy spolu s dalšími dvěma planetami a je skalnatého původu bez atmosféry a bez vody.
V Ostravě o spintronice
Tisková zpráva společnosti Honeywell: Společnost Honeywell (NYSE: HON) 26.3.2013 navštívila studenty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) se svým nejnovějším programem v oblasti vědeckého, technologického, technického a matematického vzdělávání nazvaným Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE).
Program HISE odstartoval na VŠB-TUO svou přednáškou profesor Albert Fert, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2007, kterou získal za objev obří magnetorezistence. Díky tomuto objevu se stal průkopníkem digitální revoluce. Profesor Fert patří mezi 23 laureátů Nobelovy ceny, jejichž návštěvu na vysokých školách po celém světě společnost Honeywell od roku 2006 zaštiťuje. Přednáška profesora Alberta Ferta „Spintronika: nová hranice výpočetní techniky a komunikací“ pojednávala o základech spintroniky - vědním oboru, za jehož vznikem stojí právě jeho práce o magnetorezistenci. Samotná spintronika se využívá ke kvantovému zpracování informací a rovněž ve čtecích hlavách počítačových pevných disků. „Spintronika najde brzy nové uplatnění,“ uvedl profesor Albert Fert a dodal: „Budou to například nové typy počítačových pamětí s výrazně nižší spotřebou energie a také nové způsoby využití pro rádiová zařízení v telekomunikacích.“
„Jsme rádi, že můžeme profesora Alberta Ferta na této dvoudenní akci v rámci projektu HISE společnosti Honeywell přivítat,“ říká rektor VŠB-TUO v Ostravě Ivo Vondrák. „Tato mimořádná příležitost hovořit s laureátem Nobelovy ceny a učit se přímo od něho dodá našim studentům energii a inspiraci k tomu, aby se v budoucnu stali předními odborníky v oblasti vědy a techniky.“ „Naším záměrem je vyvíjet a vyrábět nejmodernější technologie, které pomáhají lidem žít bezpečněji, příjemněji a energeticky úsporněji,“ řekl Karl-Heinz Bauer, technický ředitel divize Transportation Systems společnosti Honeywell. „Považujeme za důležité, aby se studenti orientovali na profesní dráhu v oblasti přírodních věd, technologií, strojírenství a matematiky, a byli tak schopni řešit globální problémy, se kterými se budeme v budoucnu muset vypořádat.“
Program HISE si klade za cíl spolu s partnerskými vysokými školami z celého světa kultivovat a inspirovat nastupující generaci inženýrů a vědců a pomáhat jim překlenout mezeru mezi technickými znalostmi získanými na vysoké škole a podnikatelskou zdatností, která je dnes tak žádaná. Prostřednictvím přednášek, kolokvií, prezentací, speciálních akcí na vysokoškolské půdě a on-line obsahu nabízí program HISE studentům přímý přístup ke špičkovým technologům a inženýrům společnosti Honeywell, ale i k některým světově proslulým držitelům Nobelovy ceny za chemii a fyziku. Během dvoudenního programu mají studenti řadu příležitostí setkat se s odborníky a zástupci společnosti Honeywell, diskutovat s nimi o nejnovějším technologickém vývoji i o kariérních příležitostech, a sami si vyzkoušet špičkové technologie na interaktivní technologické výstavě, kterou společnost připravila.
Vodík na objednávku
Křemík reaguje extrémně pomalu s vodou za tvorby plynného vodíku, ale desetinanometrové křemíkové proužky reagují tisíckrát rychleji. Pracovníci ze státní univerzity v Buffalu uvádějí, že 1 gram práškového křemíku vyprodukuje z vody během 45 vteřin 2 litry vodíku, což stačí pro systémy k výrobě vodíkového paliva z vody. Přitom výroba křemíkového prášku laserem vede k 1 kg prášku za hodinu, což je už z hlediska praktického využití významné.
Binární 28.3.2013: 1 gram 10nanometrového křemíku sice vyprodukuje z vody během 45 vteřin až 2 litry vodíku, což stačí pro systémy k výrobě vodíkového paliva z vody, ale na kolik výjde příprava tohoto NANO štěpidla se přesně neví. Pokud by se to mělo aplikovat průmyslově, pak garantuji, že cena tohoto vodíku bude cca stejná jako u zemního plynu, který je sice zdarma, ale jeho distribuce je megabyznysem pro každý těžařský i tranzitní stát. Občan si nikdy nesáhne na MJ a MWh "zdarma", pokud bude ve vládách států panovat to co tam panuje dnes, tedy mamon a závislost na své moci, kterou jim dláždí jen a jen peníze.
00152 9.4.2013: Jak rychle dochazí k degradaci toho materiálu?
akademon.cz 9.4.2013: Křemík se při reakci spotřebovává, nefunguje jako katalyzátor. Reakce probíhá dle této rovnice: Si + 2H2O ----> 2H2 + SiO2
akademon.cz 22.4.2013: Experti z Karlsruher Institut für Technologie získávají vodík rozkladem methanu pomocí roztaveného kovu. Methan vstupuje do reaktoru plného taveniny porézním dnem. Malé bublinky se během průchodu taveninou o teplotě 1.000 oC rozloží, přičemž uhlík v ní zůstane rozpuštěn. Nahoře vystupuje jen čistý vodík. Velkou výhodou je, že při tom nevzniká oxidu uhličitý. Vyvíjením metod přípravy levného vodíku se zabývá řada laboratoří, protože mnoho lidí ho považuje za perspektivní alternativní palivo, neb při jeho hoření nevzniká žádný oxid uhličitý. Honda prodává ve Spojených státech vodíkové automobily na leasing. Společnost Linde AG zřizuje i u nás čerpací stanice, kde ho můžete doplnit. Islanďané budují rybářskou flotilu poháněnou vodíkem. K této krásné budoucnosti nám chybí jediná věc, a to levný zdroj vodíku. Naprostá většina se ho doposud získává z ropy a zbytek drahou elektrolýzou.
Země se neohřívá
Uplynulých patnáct let zasadilo těžkou ránu modelům, na jejichž základě klimatičtí alarmisté předpovídají budoucí katastrofální změny klimatu. Přestože koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře rovnoměrně stoupá, teplota Země prakticky nevzrostla. Celá situace je znázorněna na obrázku. V jeho spodní části vidíme teplotu Země měřenou různými způsoby během posledních 15 let. Jediné, co v grafu vidíme spolehlivě růst, je koncentrace CO2 v atmosféře. Tak jako teploty do konce devadesátých let minulého století rostly, tak teď nerostou. Bohužel jediné, co můžeme říci je, že modely předpovídající vývoj zemského klimatu jsou nedostatečné. Neznamená to vůbec, že by oxid uhličitý, který vypouštíme do atmosféry, naše klima neměnil. Nejsme jen schopni to rozhodnout. Není vyloučena ani možnost, že skleníkovými plyny zadržená energie ze Slunce se projeví nějakým jiným způsobem, než vzrůstem teploty atmosféry, možná ještě horším. Zeměkoule představuje složitý systém s obrovskými energetickými toky. Rozhodnutí o tom, jak přistoupit k možné změně klimatu, je politické. Věda nám přes tvrzení řady zainteresovaných klimatologů není schopna dát odpověď.
Co dělat? Nebylo by lepší v rámci preventivní opatrnosti snížit emise oxidu uhličitého do ovzduší? Škodit to nemůže... Pokud k jejich poklesu dojde v rámci zavádění účinnějších technologií, bude jen dobře. Vynaložit na to veškeré myslitelné zdroje by bylo nezodpovědným hazardem. Co když ke klimatickým změnám přece jen dojde, až už je způsobí cokoliv? Pak nám vynaložené zdroje budou chybět k tomu, abychom se jim přizpůsobili. Přijměme raději skutečnost, že klima se mění a my se musíme měnit s ním.
nuclear 23.3.2013: Souhlas.Věřím, že v budoucnu (pokud lidstvo bude chtít) bude celá planeta jakási "přírodní rezervace" která se bude udržovat v bezvadném stavu, zatímco výrobní a obytné prostory odstěhujeme na orbitální dráhu. "Dolů" se bude jezdit jen na rekreaci, a bude to samozřejmost. Energie a materiálů na odstranění škod je ve vesmíru spousty. Také se tímhle řešením nebudeme muset bát výbuchu supervulkánu, například. Konkrétní zařízení na přeměnu Co2 na pevný uhlík je jednoduché. I já jsem ho měl postavené, nechtěně. Vzniklý uhlík mi ho zničil,zanesením klíčové součásti.
diostratos 27.3.2013: https://www.youtube.com/watch?v=hC3VTgIPoGU
Milan 1.4.2013: Co se týče oteplování, jedná se o zbytečnou hysterii vyvolanou potřebou některých skupin získat prostředky na svoji činnost. Dnes je již snad každému jasné, že změny teploty jsou důsledkem výkyvů sluneční aktivity. Takže nějaké dotace na zmírnění jsou zcela liché a prakticky prošustrované peníze. Co se týče CO2, tak je zcela jedno kolik ho vyprodukujeme. V minulosti byly koncentrace CO2 v atmosféře ještě vyšší než dnes. Jedinou změnou při vyší produkci je zvýšený růst flory. Posléze s jejím nárůstem se zvýší produkce kyslíku na úkor CO2. Takže dojde k samovolné regulaci. Jediné co nás může tížit při produkci průmyslu mohou být škodliviny. To je různé látky v nepřiměřených koncentracích, k teré přímo devastují např. DDT, fosgeny, freony dioxiny a pod.
Škodlivé nanočástice
Stále se rozšiřující nanotechnologie zaplavují naše okolí nejrůznějšími nanočásticemi. Některé z nich mohou být škodlivé. Pracovníci z Duke University studují kontaminaci půdy stříbrnými nanočásticemi. Jde o velmi rozšířené nanočástice, se kterými se můžeme setkat v textilu, dezinfekčních přípravcích a mastech, vodních filtrech, zubní pastě i dětských hračkách kvůli jejich baktericidním účinkům. Hlavním zdrojem znečištění přírody stříbrnými nanočásticemi jsou čističky odpadních vod, protože nepracují s žádnou technologií pro jejich odstranění. Jsou příliš malé, než aby se daly jakkoli odfiltrovat. Většina jich zůstane zachycená v čistírenském kalu. Jejich přítomnost v půdě snižuje produkci živé hmoty rostlinami i půdními bakteriemi asi o třetinu. Stříbrné nanočástice vznikají i v přírodě, ale jen v omezených lokalitách.
Kočky jako nepřítel číslo jedna
Pracovníci Smithsonian Conservation Biology Institute ve Washingtonu provedli systematický průzkum populace koček a jejich získávání potravy, a to ve všech oblastech života koček (na farmách, v domácnostech, na toulkách a divokých). Zjistili, že kočky zabijí v USA za rok 1,4-3,7 miliard ptáků a 6,9-20,7 miliard savců, čímž překonávají příčiny úmrtí způsobené rozmachem dopravy a stavebního podnikání.
O zničujícím působení zavlečených druhů, zejména koček a krys, hovoří již sedmdesátistránková zpráva o stavu ptactva na světě v roce 2004 organizace BirdLife International předložená roku 2004 na konferenci v jihoafrickém Durbanu. Že by bylo alespoň částečně pravdivé nadnesené tvrzení, že kočka je jediné zvíře, jež domestikovalo člověka?
Ozon snižuje produktivitu práce
Souvislostí mezi znečištěním ovzduší a produktivitou práce sledují na Mailman School of Public Health, což je jedna z fakult newyorské Columbia University a jedno ze tří amerických akademických pracovišť, které se soustřeďují na problematiku veřejného zdraví. Veřejným zdravím je zdravotní stav obyvatelstva a jeho skupin, který je určován souhrnem přírodních, životních a pracovních podmínek a způsobem života. Tým Doc.Matthewa Neidella zjistil, že i nízké koncentrace přízemního ozonu snižují produktivitu práce pracovníků v zemědělství o 5,5% již při koncentraci 10 ppb (částic z miliardy), což je výrazně pod povolenými hladinami. Přízemní ozon je ozon, který se nachází v nízkých vrstvách atmosféry. Na rozdíl od stratosférického ozonu (ozonové vrstvy), jež nás chrání před škodlivým ultrafialovým zářením, přízemní ozon díky své vysoké chemické reaktivitě škodí. Otázkou zůstává, je-li to skutečně ozon, který ovlivňuje produktivitu práce, nebo celkový aktuální místní stav atmosféry včetně počasí, jehož je přízemní ozon pouze důsledkem. Škodlivost přízemního ozonu pro rostliny byla již prokázána (akademon.cz 1.9.2007).
Krystaly z nanočástic
Je velmi pravděpodobné, že nanočástice mohou vytvářet pravidelné struktury, obdobně jako atomy a molekuly vytvářejí krystaly (akademon.cz 9.4.2007). Existenci takové struktury u [PbSe]6[CdSe]19 potvrdili fyzikové z Utrechtské univerzity v Nizozemí pomocí elektronové tomografie. Při ní se vzorek otáčí v elektronovém transmisním mikroskopu, takže získáme řadu jeho záběrů pod různými úhly. Z nich lze určit jeho strukturu.
Pravidelné struktury nanočástic můžeme pozorovat i v kapalině. Vědecký tým z Indira Gandhi Centre for Atomic Research v indickém Kalpakkamu pod vedením Johna Philipa připravili ve vodě emulzi kapiček uhlovodíku oktanu (C8H18) s nanočásticemi magnetického oxidu železnato-železitého Fe3O4 o průměru okolo 10 nm. K jejich stabilizaci použili běžnou povrchově aktivní látku dodecylsulfát sodný CH3(CH2)10CH2 (OCH2CH2)3OSO3Na, který je standardní součástí mnoha mýdel a šamponů. Vzniku uspořádané struktury docílili působením magnetického pole o indukci přibližně 0,001 T, což je tisícina magnetického pole Země. Strukturu směsi výrazně ovlivňuje přítomnost amoniaku. Čím vyšší je jeho koncentrace, tím blíž jsou jednotlivé kapičky oktanu. Projeví se to výraznou změnou barvy roztoku díky interferenci. Změny barvy jsou tak citlivé a přesné, že jich lze užít ke stanovení koncentrace amoniaku NH3.
Přílišné solení způsobuje autoimunní nemoci
Experimenty, které provedl prof. Dominik N. Muller z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a prof.David A. Hafler z Yale University s řadou spolupracovníků z německých i amerických univerzit, prokázaly, že přílišné solení může být příčinnou řady autoimunních onemocnění. Během uplynulých desetiletí podstatně narostl počet lidí postižených různými autoimunními chorobami, jako jsou např. roztroušená skleróza, juvenilní cukrovka, Crohnova choroba, lupenka, revmatická artritida. Autoimunními rozumíme takové nemoci, při nichž buňky našeho imunitního systému začnou působit proti vlastním tělním buňkám. Nadbytek chloridu sodného aktivuje přílišné množení buněk Th17, jež jsou důležitou součástí imunitního systému. Jejich nadbytečné množství způsobuje autoimunní onemocnění. Experimenty s přesolenou stravou to potvrdily jen u laboratorních myší, u lidí se musíme spokojit s pokusy na tkáňových kulturách.
Technologie "motion capture" překonána?
Motion capture je založena na animaci založené na snímání pohybu reálných osob oblečených ve speciální přiléhavý oblek pokrytý odrazkami, které odrážejí infračervené paprsky. Vysílá je a přijímá speciální kamerový systém. Animační software na základě těchto dat vytvoří postavu, např. Gluma v Pánovi prstenu. Softwarový experti z Max-Planck-Institut für Informatik v Saarbrückenu předvedou na veletrhu CeBIT v Hanoveru ve dnech 5.-9.3.2013 mnohem jednodušší způsob. K témuž jim stačí pět až dvanáct běžných videokamer a herec v normálních šatech. Oč jednodušší je hardware, o to složitější musí být software.
Přemysl Grepl 13.4.2013: Vypadá to na nízkonákladové řešení vhodné pro animace s ne tak vysokým rozlišením např. pro hry. Navíc popsaná technologie řeší jen část problému, protože v podstatě všechna výstupní data/pohybové vektory se po nabraní dále upravuji (přenesení na CGI postavu, vyhlazení křivek pohybu, úpravy úvratí, translace na animační rig, atp.) - pouze v případe ze se jedna o live stream na avatar, se další úpravy z podstaty užití neprovádí.