Americká ropucha obrovská Rhinella marina, exotický druh dovezený do Austrálie během minulého století, je většinou jedovatý pro místní predátory. Nyní však pracovníci z univerzity v Sydney zjistili, že místní plaz scink Tiliqua scincoides (Tilikva obrovská) v některých oblastech je odolný proti žabímu toxinu. Americký toxin je podobný produktu exotické rostliny z Madagaskaru rodu Bryophyllum (česky také naduť). Zajímavé je, že scinkové bez potíží požírají jak madagaskarskou rostlinu, tak americké ropuchy. Tilikva obrovská dorůstá délky až 50 cm a váhy až 0,5 kg. Foto Benjamin444.
Nová definice kilogramu
Hmotnost jednoho kilogramu se dlouho považuje za neměnnou konstantu, ale ve skutečnosti se 120 let starý válec z platiny a iridia uzavřený ve sklepě na předměstí Paříže výrazně mění. Nynější snahou je navázat kilogram na nějakou fyzikální konstantu, aby tak přestal být jedinou základní jednotkou definovanou podle fyzikálního předmětu. Cílem je uvést kilogram na úroveň například metru, který je nyní definován jako vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za 1/299792458 sekundy. To by znamenalo určit přesně Planckovu konstantu, pro níž se nejpřesnější hodnota jeví dle údajů z roku 2007 jako 6,62606891 . 10-34 Js, s relativní neurčitostí 36 na miliardu. V roce 2010 se hodnota změnila na 6,62606957 . 10-34 Js.
Dalším způsobem je stanovit přesně Avogadrovu konstantu, tedy počet atomů například ve 12 g uhlíku C12. Podařilo se tak dosáhnout hodnoty 6,02214082 . 1023 na mol s neurčitostí 30 na miliardu.
Petr Krákora 14.2.2012: 24. zasedání Generální konference pro míry váhy se již v říjnu loňského roku rozhodlo vydat první cestou, tj. zafixováním hodnoty Planckovy konstanty. S vlastní redefinicí se ještě čeká, protože používaná "watt-balance" metoda (český překlad je, tuším, výkonové váhy) přesného určování hmotnosti dosud nedosahuje požadované přesnosti.
O 24.zasedání Generální konference pro míry váhy najdeme více informací zde.
Houba požírá polyuretan
Dosud jsme se domnívali, že polyuretan, velmi rozšířený plast, se biologicky rozložit nedá. Nicméně vědci z Yale University pod vedením prof. Scotta Strobela během své každoroční expedice do Amazonie zjistili, že místní houba Pestalotiopsis microspora z řádu dřevnavkovitých (Xylariales) polyuretan bez problémů rozkládá. Prosperuje dokonce i v prostředí, kde nemá k dispozici nic jiného, ani kyslík. Mohla by se tedy uplatnit pro rozklad polyuretanu i uvnitř skládek. Houbu objevila v ekvádorské džungli studentka Pria Anand a její kolega Jonathan Russell identifikoval enzym serinhydrolázu, který za rozklad polyuretanu odpovídá. Pestalotiopsis mikrospora je parazytická houba, která žije uvnitř rostlinných tkání, aniž by je rozkládala.