Když se v roce 1996 objevila zpráva o prvním zmapovaném genomu eukaryontního organismu (kvasinky Saccharomyes cerevisiae) a o čtyři roky později o „rozluštění“ lidského genomu, vypadalo to na Nobelovu cenu. Nyní, o deset let později, se stalo sekvenování genomů záležitostí téměř triviální, i když značně náročnou. Ať tak či onak, na začátku roku 2010 jsme měli údaje o kompletních genomech 76 archebakterií, 982 bakterií a 198 eukaryontních organismů od hlístice po neanderthálce. Je však třeba upozornit, že příslušné informace se vyskytují v nepřehledné formě, kdy se do počtu zpracovaných organismů někdy započítávají i jednotlivé chromosomy, takže pro eukaryontní druhy se vyskytují i údaje od 1094 do 1189, a dokonce i organely (především mitochondrie), kdy se objevují čísla okolo 2243, nemluvě o 42 plasmidech. Tak se dozvíme, že eukaryontních genomů nebylo zmapováno pouze 198, nýbrž například 3379. Kromě toho údaje o kompletním genomu mohou, ale nemusí obsahovat počty genů mitochondriálních, popřípadě chloroplastových; nadto tu jsou údaje získané odlišnými metodami. Podobný zmatek platí i o genomech virů, kde se uvádí celkových 2330 druhů virů, ale 3552 záznamů o virových genech. V každém případě je úsilí vědců v tomto oboru třeba hodnotit velmi vysoko, protože nám mezi jiným umožňuje zjistit, zda jsme bližší příbuzní šimpanze nebo orangutana.
Úplná syntéza palau´aminu

Palau´amin je extrémně komplikovaná molekula obsahující šest kruhů s 16 atomy uhlíku a 6 atomy dusíku, řazená mezi pyrrol-imidaziolové alkaloidy a vyskytující se v mořské houbě Stylostella agminata z okolí ostrovní republiky Palau v západním Pacifiku. Látka má protinádorové, antibakteriální a antifungální účinky. Na jeho syntéze pracovaly tři vědecké týmy a nejúspěšnější z nich vyvinul 25stupňový postup, při němž pouze dvě z počátečních 10 000 molekul se dostaly do konečného produktu.
Dlouhodobé nebezpečí kouření

Chemici Hugo Destaillats, Mohamad Sleiman, Lara Gundel a Brett Singer z Lawrence Berkeley National Laboratory zjistili, že nikotin, který se částečně uvolňuje při kouření do vzduchu, reaguje s kyselinou dusitou HNO2 za vzniku silně karcinogenních produktů. Protože tato reakce probíhá na povrchu stěn, nábytku nebo koberců či závěsů, vznikající nitrosaminy přetrvají delší dobu. Kyselina dusitá ve vzduchu vzniká z oxidů dusíku.
Obrněná šupinovka

Neobvyklého plže se podařilo odhalit v hloubce 2500 m pod hladinou Indického oceánu. Jeho ulitu tvořenou z běžného uhličitanu vápenatého a organických materiálů navíc kryje z vrchu ještě vrstva sulfidu železnatého. Šupinovka Crysomallon squamiferum, jak se obrněný plž jmenuje, se vyskytuje v oblasti hydrotermálních vývěrů, ze kterých proudí přehřátá voda s vysokým obsahem síry a mnoha dalších látek. Šupinovku Crysomallon squamiferum vidíme na fotografii Van Dovera z roku 2001.