Geologům se na základě sledování zemětřesných vln podařilo najít kus litosférické desky, který postrádají již patnáct milionů let. Před 55 miliony let narazila indická deska na euroasijskou, v důsledku čehož započal růst Himalájí, největších hor světa. V průběhu tohoto složitého procesu došlo místně k oslabení litosférické desky a ke jejímu rozlámání. Jeden z velkých úlomků před 15 miliony let zmizel. Teprve nyní se podařilo zjistit, že se zanořil pod současnou Tibetskou náhorní plošinu, což přispělo mimo jiné i k tomu, že se nachází v extrémní výšce přes 5.000 m.
akademon.cz 18.8.2012: Rychlou vodní erozi při východní okraji Tibetské náhorní plošiny, která započala před 15 miliony let, spojujeme s jejím vyzdvižením. Tým čínských, amerických a novozélandských geologů vedený doc. Ericem Kirbym z Pennsylvania State University a Erchie Wangem z pekingského Ústavu geologie a geofyziky Čínské akademie věd zjistil, že před 30 miliony let a možná ještě dříve probíhala eroze stejně intenzivně. Je možné, že Tibetská plošina je tedy starší, než jsme si doposud mysleli. Své názory opírají o sledování pozůstatků rozpadu stop radioaktivního uranu a thoria v minerálech zirkonu ZrSiO4 a apatitu Ca3(PO4)2.
21.4.2015: Pomocí analýzy dat z družic nalezl mezinárodní geologický tým vedený prof. Nickem Kusznirem z University of Liverpool jinou ztracenou část litosférické desky pod jihovýchodním Islandem.