Vyzařující mravenec

21.6.2015
Citace:
S.E.Pfeffer et al., High-speed locomotion in the Saharan silver ant, Cataglyphis bombycina, Journal of Experimental Biology 2019 222: jeb198705, doi: 10.1242/jeb.198705
Zdroj
Mravenec C. bombycinus (nahoře) a detail jeho tělního pokryvu (dole), foto Norman Nan Shi a Nanfang Yu Columbia University.

Nanfang Yu z Columbia University spolu se svými kolegy z University of Washington a z Curyšské univerzity důkladně prozkoumal způsob, jakým 10 mm pouštní mravenec Cataglyphis bombycinus zabraňuje svému přehřátí. Před žhavým saharským Sluncem ho chrání speciální chloupky stříbřité barvy a trojúhelníkové průřezu, které pokrývají horní a boční části jeho těla. Vyznačují se vysokou odrazivostí ve viditelném světle a blízké infračervené oblasti, takže mravenec pobíhající rychlosti až 0,7 m/s vypadá jako rtuťová kapka. Chloupky navíc velmi dobře vyzařují v celém infračerveném spektru, což umožňuje mravenci udržet svou tělní teplotu pod smrtelnou hodnotou 53,6 oC i na plném poledním Slunci, kdy se okolí ohřívá i na více než 70 oC. Dokáže tak shánět potravu v době, kdy jeho největší nepřítel, pouštní ještěrky, jsou zalezlé ve stínu a nemohou vyjít ven. Živí se těly ostatních drobných členovců, kteří v tomto drsném prostředí nepřežili. Mravence a detail jeho tělního pokryvu vidíme na obrázku (foto Norman Nan Shi a Nanfang Yu Columbia University).

21.10.2019: Na Sahaře žijící mravenec Cataglyphis bombycinus (angl.Saharan silver ant) nebo též Cataglyphis bombycina, kromě toho, že vyzařuje infračervené záření, opravdu rychle běhá. Dosáhne rychlosti až 0,855 m/s, což odpovídá 108 délkám těla za sekundu. Rychlejší už je jen australský brouk svižník a jeden z kalifornských roztočů, kteří dosáhnout rychlosti 177, popř. 377 tělních délek za sekundu. Rychlý pohyb snižuje dobu, kterou je nutné strávit nad rozpáleným povrchem pouště a zároveň proudění vzduchu mravence ochlazuje. Snížení teploty na 10 oC v laboratorních podmínkách mravence zpomalí na 0,057 m/s. Rychlý pohyb umožňuje noha, která je o 20% delší než u příbuzných druhů, a velice dobrá koordinace pohybu. První autorka publikace Sarah Elisabeth Pfeffer z Universität Ulm upřesňuje: „Vždy tři nohy společně pracují téměř synchronně, čímž je hmota těla rovnoměrně rozložena. Každá noha se dotýká země jen sedm milisekund.“

 
Odeslat komentář k článku "Vyzařující mravenec "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Vyzařující mravenec " e-mailem

Diskuse/Aktualizace