
V centru Kolína nad Rýnem (Köln) odhalili archeologové v základové jámě nového Městského církevního střediska zbytky římské knihovny ze 2.století po Kr. (viz obr., foto Römisch-Germanisches Museum Köln). Nad účelem mohutné stavby o rozměrech 20 x 9 metrů dlouho váhali. Její poloha poblíž římského Fora naznačovala, že půjde o veřejnou, nikoliv soukromou budovu. Typické výklenky ve stěnách o rozměrech zhruba 80 x 50 cm sloužící k ukládání popsaných svitků objasnily, že šlo o knihovnu. Dvoupodlažní budova mohla skrývat až 20.000 svitků, což na tehdejší dobu bylo obrovské množství. Kolik jich tam leželo doopravdy, sotva zjistíme. V největší knihovně starověku v egyptské Alexandrii jich bylo na 700 tisíc.
Významný nález komentuje Marcus Trier, ředitel Římsko-germánského muzea (Römisch-Germanisches Museum): „Tyto výklenky byly typické pro knihovny. Stejné můžeme vidět v antické knihovně v Efezu (Efessos), postavené roku 117 po Kr. Archeologové proto stanovili, že zbytky budovy v Kolíně musí patřit římské knihovně. Jde o nejstarší známou knihovnu v celém Německu a nejspíš ve všech severozápadních provinciích Římské říše.“
Kolín nad Rýnem, starořímská Colonia Claudia Ara Agrippinensium, představoval důležité římské sídlo. Jak vypadal, najdeme na videu. Významu města odpovídá i množství archeologických nálezů. Jakékoli výkopové práce v centru dnešního Kolína vždy doprovází důkladný archeologický výzkum.