Pokusy na myších ukazují, že odstranit virus HIV z těla lze i pomocí genové terapie. Virus HIV patří mezi retroviry. To znamená, že podle své ribonukleové kyseliny vytvoří v buňkách odpovídající kopie deoxyribonukleové kyseliny a tu vloží někam do DNA hostitelské buňky. Účinná virostatika potlačí působení viru, nicméně kopie jeho RNA může zůstat ukrytá někde v jádru buněk kostní dřeně. Neaktivní, a tudíž neviditelná pro standardní vyšetřovací metody, čeká na novou příležitost.
Ke slovu přichází genová terapie, konkrétně bílkovinný komplex CRISPR/Cas9, který vyřadí z funkce stanovenou část řetězce DNA. Jeho podrobný popis nalezneme zde. Nezabral u každé pokusné myši, nicméně v řadě případu je odstranění viru kompletní. Výsledky hodnotí jeden z výzkumníků, Kamel Khalili z Temple University ve Philadelphii: „Máme důkaz, že trvalé odstranění viru je proveditelné. Jedná se o první důležitý krok na dlouhé cestě. Nyní se budeme snažit provést pokusy na nehominidních primátech i klinické studie s lidskými pacienty, snad do jednoho roku.“
Virem HIV je nakaženo 37,6 milionu lidí, přičemž každý den přibývá zhruba 5.000 dalších. Současná virostatika umožňují předejít onemocnění AIDS a následné smrti, nicméně virus zcela nezničí. Nakažení je musí užívat neustále až do konce života.