Včela láskou oslepená

12.9.2019
Citace:
J.Liberti et al., Seminal fluid compromises visual perception in honeybee queens reducing their survival during additional mating flights, eLife 2019;8:e45009, DOI: 10.7554/eLife.45009
Zdroj
Včely medonosné italské (Apis mellifera ligustica), uprostřed královna s RFID vysačkou, foto Barbara Baer-Imhoff, University of California, Riverside.

Samečci využívají prazvláštní triky, aby zajistili budoucnost svých genů. Ve spermatu trubců včely medonosné (Apis mellifera, angl. honey bee) nacházíme protein, který blokací exprese příslušných genů zhorší na jeden až dva dny vidění oplodněné budoucí královny. Na rozdíl od jednoho dne ostatního sociálního hmyzu mají včely na oplodnění dnů několik. Během této doby mohou létat a vyhledávat samečky, i když oplodnění již proběhlo. Šéf výzkumného týmu prof.Boris Baer z University of California v Riverside doplňuje a objasňuje smysl výzkumu: „Trubci chtějí, aby právě jejich geny přešly na potomstvo, takže odrazují královny od páření s dalšími samci. Pokud dobře nevidí, nemohou létat. Více než třetina toho, co sníme, závisí na opylení včelami. Jejich služby jsme považovali velmi dlouhou dobu za samozřejmost. V posledních dvou desetiletích však masivně vymírají. Cokoli můžeme udělat pro zvýšení jejich počtu, děláme i pro lidstvo.“

 
Odeslat komentář k článku "Včela láskou oslepená "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Včela láskou oslepená " e-mailem

Diskuse/Aktualizace