Soustava šesti cívek umožňuje pomocí magnetického pole manipulovat uvnitř živé buňky s magnetickou částicí o průměru 700 nm s přesností 400 nm, což je o něco více než působení Brownova pohybu (310 nm). Na okolí může nanočástice působit silou 60 pN s přesnosti 4 pN až po dobu 30 minut. Nejlepší způsob pro manipulaci drobnými částicemi představuje doposud manipulace pomocí laserových svazků (optical tweezers), která pro nitro buněk není příliš vhodná. Na částice působí malou sílu. Zvýšení intenzity laseru na úroveň potřebnou pro manipulaci uvnitř buňky by živou hmotu spálilo.
Na obrázku vidíme mikroskopický snímek buňky rakoviny močového měchýře se žlutě vyznačenou cestou nanočástice. Opakované nárazy silou 50 pN umožnily určit pružnost buněčného jádra, které se během stárnutí stává měkčí a měkčí. Nabízí se zde možnost nového způsobu diagnostiky. „V případě, kdy se rané a vyzrálé rakoviny buňky nevypadají odlišně, nabízí metoda způsob, jak je rozlišit,“ říká X.Wang z University of Toronto.
18.3.2019: Síly, které působí uvnitř buňky, můžeme měřit i pomocí deformace fluorescenčních molekul. Chemickou strukturu použité molekuly vidíme na obrázku. Po zabudování do membrán buněčných struktur při nízkém mechanickém napětí fluoreskuje modře, při stlačení červeně.