Proslulé sochy moai na Velikonočním ostrově označují oblasti, kde je možné při odlivu získat na pobřeží pitnou vodu. Na ostrově nejsou prakticky žádné zdroje pitné vody. Je-li hladina spodní vody nad úrovní moře při odlivu, na některých geologicky vhodných místech břehu může na mořem odkrytém pásu země prýštit pitná voda. Takové oblasti sloužily v minulosti obyvatelům Velikonočního ostrova jako zásadní zdroj vody.
Ze zkoumání archeologů nevyplývá, jak ostrované vnímali vztah kolosů moai a zdrojů pitné vody. Nevíme, zdali sochy na monumentálních terasách zvaných ahu sloužily jako značky, ochrana nebo něco úplně jiného. Vztyčili původní obyvatelé ostrova sochy u zdrojů pitné vody, protože při namáhavé práci se hodí mít osvěžení nedaleko, nebo tomuto vztahu přikládali hlubší smysl?
Na původně zalesněném ostrově nebyly sochy tak výrazné jako dnes. Ekologická katastrofa spojená s odlesněním a podstatným úbytkem obyvatelstva proběhla díky invazi krys ostrovních (Rattus exulans, angl. Polynesian rat) ještě před příchodem Evropanů na počátku 18.století.