Orangutan je nejbližší příbuzný největšího známého primáta Gigantopitheca, který mohl dorůst výšky až 280 cm a váhy 550 kg. Překvapivě to nevyplynulo z analýzy DNA, která se nedochovala. Ze skloviny 1,9 milionu let starých fosilií stoliček z čínské jeskyně Chuifeng se podařilo extrahovat bílkoviny. Z porovnání jejich struktury a struktury obdobných bílkovin ostatních primátů vyplývá, že nejbližšími příbuznými Gigantopitheca jsou orangutani (rod Pongo). Jejich poslední společný předek žil před 10 - 12 miliony let. Pozor, zas ta sklovina, viz předchozí aktualita ze 14.12.!
„Analýza paleoproteomu nám poprvé umožnila odhalit evoluční historii tohoto vzdáleného příbuzného nás lidí. Naše nálezy určují dlouho diskutovanou fylogenetickou pozici Gigantopitheca jako raného člena podčeledi Ponginae. Přetrvávání proteomu v subtropickém podnebí po téměř dva miliony let naznačuje, že ve starších nálezech z vyšších zeměpisných šířek se mohly zachovat i starší bílkoviny,“ soudí první autor publikace Frido Welker z Kodaňské univerzity. Jako genom zahrnuje veškerou genetickou informaci konkrétního organismu, proteom je soubor všech jeho bílkovin. Paleoproteom je pak soubor všech proteinů vyhynulého organismu.
Nejstarší pozůstatky Gigantopitheců jsou staré 6 - 8 milionů let, nejmladší 310 tisíc let. Jediné nálezy představují čelisti a zuby, které morfologicky nejvíce připomínají orangutana. Velikost a tělo rekonstruovali paleontologové na základě podobností s ostatními primáty. Žil v hustě zalesněných oblastech jihovýchodní Asie, kde nejspíše pojídal bambus.