Materiál, který odsává uhlovodíky z vodních povrchů ve velkém, připravil Seth Darling se svými kolegy z Argonne National Laboratory v Illinois. Výrazně tím usnadní odstraňování ropného znečištění vod. Nasaje až 90 x více ropy než sám váží. Základem je polyuretanová pěna (chemická struktura viz obr.) pokrytá po celém povrchu silanem SiH4, jehož afinita k uhlovodíkům je extrémně vysoká. K obnovení původní funkčnosti a získání zachycené ropy postačí jednoduchý válcový lis. Přes obrázek nebo zde spustíme video s ukázkami fungování.
19.4.2017: Polyuretanová houba vyztužená nanočásticemi selenu extrémně dobře odstraňuje rtuť z vody za vzniku stabilního biologicky neodbouratelného selenidu rtuťnatého HgSe. Velmi rychle sníží její koncentraci pod 0,2 ng/l, což je detekční limit současných metod. Vysoká afinita selenu ke rtuti zajišťuje, že použitou houbu lze ukládat na skládku bez nebezpečí uvolnění škodlivých látek do prostředí.
26.1.2018: Jako materiál pro absorpci ropného znečištěné vody mohou posloužit obyčejné destičky ze slisovaných dřevěných vláken, protože dobře a selektivně sají ropu z vody. Destičky o rozměrech 5 x 5 cm nasypeme do vody a sledujeme jejich barvu. Po ztmavnutí, které značí plné nasycení ropou, je můžeme vylovit pomocí jednoduchých sítí. Testy v Baltském moři prokázaly 92% odstraněného znečištění, což je velmi dobrý výsledek. Testování BioBindu, jak se nový materiál nazývá, v Perském zálivu proběhne v brzké budoucnosti.